WSA: To samo nie może być raz usługą, a raz towarem

Wysokość stawki podatkowej w przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej powinna być taka sama jak dla czynności finalnej czyli dostawy mieszkania.

Publikacja: 14.12.2021 13:07

WSA: To samo nie może być raz usługą, a raz towarem

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył wiążącej informacji stawkowej tzw. WIS. A konkretnie chodziło o cesję ogółu praw i obowiązków wynikających z umów deweloperskich. We wniosku o jej wydanie spółka stwierdziła, że takie umowy powinny być objęte 8 proc. stawką VAT, gdyż jej celem jest dostawa towaru w postaci prawa własności lokali mieszkalnych.

Fiskus uważał jednak inaczej. W WIS z 2021 r. określił dla cesji ogółu praw i obowiązków wynikających z umów deweloperskich stawkę 23 proc. Uznał cesję za świadczenie usługi, argumentując, że w konsekwencji jej zawarcia spółka przenosi tylko prawo do zakupu lokalu a nie prawo do rozporządzania towarem. Urzędnicy podkreślali, że podczas czynności przenoszenia praw spółka nie dysponuje jeszcze towarem. Tym samym nie zgodzili się, że fakt zawarcia umowy przedwstępnej wiąże się z przeniesienia władztwa ekonomicznego nad towarem (rzeczą).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo