Czy zwrot dopłat byłym wspólnikom spółki jest opodatkowany

Organy podatkowe i sądy twierdzą, że zwrot dopłat dokonany po zbyciu udziałów przez wspólnika, który pierwotnie wniósł je do spółki kapitałowej, nie korzysta ze zwolnienia z PIT. WSA w Rzeszowie ostatnio orzekł jednak inaczej.

Publikacja: 06.02.2022 14:13

Czy zwrot dopłat byłym wspólnikom spółki jest opodatkowany

Foto: Adobe Stock

Dopłaty stanowią obowiązkowe świadczenie pieniężne wspólników wnoszone na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Są one sposobem na dokapitalizowanie spółki polegającym na tym, że każdy ze wspólników jest zobowiązany do wpłaty dodatkowej kwoty pieniężnej ustalonej w stosunku do posiadanych udziałów (w szczególności zgodnie z art. 177 i art. 178 kodeksu spółek handlowych). Przepisy prawa handlowego przewidują również możliwość zwrotu dopłat (art. 179 k.s.h.), z tym że dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Jednocześnie przepisy przewidują, że zwrot dopłat nie może nastąpić z majątku potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego oraz że dopłaty nie mogą być zwrócone w takim stopniu, w jakim wypłata spowodowałaby spadek wartości majątku spółki poniżej wysokości kapitału zakładowego (art. 189 k.s.h.). Spełnienie tych warunków daje wspólnikom możliwość podjęcia uchwały w sprawie zwrotu dopłat. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taki zwrot dopłat pozostaje dla wspólnika neutralny podatkowo (art. 12 ust. 4 pkt 21 ustawy o CIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Influencerzy? Kusi sława i duże pieniądze. Ale trzeba podzielić się z fiskusem
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wypłacając dywidendę trzeba pamiętać o podatku u źródła
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydanie towarów oszustowi. A co z VAT?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy refaktura mediów jest zwolniona z VAT
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Działalność influencera w Internecie – katalog przychodów i sposoby ich opodatkowania