Aktualizacja: 20.04.2025 01:55 Publikacja: 12.04.2022 19:56
Foto: Adobe Stock
W październiku 2020 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy rekompensata otrzymana przez od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych, powoduje powstanie przychodu, ale wyłączonego lub zwolnionego z opodatkowania CIT.
Podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomiczniej. Zasadniczym przedmiotem jej działalności na podstawie zezwolenia jest produkcja wyrobów chemicznych w szczególności chloru, ługu sodowego, sody kaustycznej, kwasu solnego itp., a także podstawowych surowców i dodatków do produkcji tworzyw sztucznych. Spółka tłumaczyła, że posiada wysoce energochłonną instalację do produkcji chloru, która w całości stanowi majątek strefowy, a wszystkie koszty działalności tej instalacji stanowią koszty działalności strefowej tj. zwolnionej.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas