Aktualizacja: 22.11.2024 01:12 Publikacja: 21.05.2022 22:15
Foto: Adobe Stock
- Kilka miesięcy temu przedsiębiorca nabył (łącznie z bratem) w drodze spadku po zmarłym ojcu lokal użytkowy – odrębną własność lokalu oraz udział we współwłasności gruntu. Lokal był wynajmowany przez zamarłego ojca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i stanowił środek trwały firmy zmarłego ojca. Lokal nie został całkowicie zamortyzowany w firmie zmarłego ojca. Obaj spadkobiercy nabyli też mieszkanie wraz z wyposażeniem, samochód oraz środki na lokatach bankowych. Nabycie spadku zostało zgłoszone w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2, więc spadkobiercy nie zapłacili podatku od spadku i darowizn. Obaj spadkobiercy przeprowadzili obecnie dział spadku (bez spłat i dopłat). W wyniku tego działu przedsiębiorcy przypadł lokal użytkowy wraz z udziałem w gruncie, a bratu mieszkanie wraz wyposażeniem oraz samochód. Wartość nabytych przez przedsiębiorcę i jego brata rzeczy mieści się w udziale, jaki przysługiwał im w majątku wspólnym. Przedsiębiorca chciałby zaliczyć nabyty lokal użytkowy do środków trwałych prowadzonej przez siebie firmy. W jakiej wysokości przedsiębiorca powinien ustalić wartość początkową nabytego lokalu użytkowego? Czy będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tego lokalu użytkowego? – pyta czytelnik.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?
Roli zastępczej rodziny nie może zakłócać działalność zarobkowa. Kto to ocenia? Czy potrzebna jest zgoda na podjęcie pracy i czyja? Jakie uprawnienia ma rodzic zastępczy zatrudniony na etacie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas