Reklama
Rozwiń

Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Wysoka inflacja powoduje zmniejszenie siły nabywczej pieniądza, ale wpływa również na zaburzenie porównywalności danych w sprawozdaniach finansowych. Zjawisko hiperinflacji nie zostało uregulowane ani w ustawie o rachunkowości ani w Krajowych Standardach Rachunkowości.

Publikacja: 21.06.2022 22:09

Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Foto: Adobe Stock

Poziom cen w ostatnich miesiącach w Polsce oraz w wielu innych krajach uległ znacznemu wzrostowi. Wpływ na to ma wiele czynników gospodarczych, politycznych i społecznych. Można do nich zaliczyć m.in. poziom popytu i podaży, wzrost gospodarczy, wojny i konflikty, poziom stóp procentowych oraz kursów walut.

Jednostki, które sporządzają swoje sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i znajdują się w sytuacji, gdy walutą funkcjonalną jednostki jest waluta gospodarki hiperinflacyjnej, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych obowiązane są stosować Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 29 „Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji” (dalej: MSR 29). Przepisy w nim zawarte regulują kwestie związane z odpowiednim przekształcaniem poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych aby zwiększyć użyteczność sprawozdań finansowych, zapewniając porównywalność danych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa