Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Bilety lotnicze, ubezpieczenia i inne dodatkowe wydatki, jakie w związku z umową o świadczenie usługi finansuje kontrahent, stanowią dla wykonawcy nieodpłatne świadczenie, które jest jego przychodem z działalności.

Publikacja: 05.06.2023 05:31

Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla tych przedsiębiorców, którym kontrahent dorzuca bonusy w związku z realizacją umowy o świadczenie usług. Sąd w wyroku z 29 maja 2023 r. (II FSK 1093/22, prawomocny) uznał, że takie ekstra dodatki sfinansowane z kieszeni zamawiającego to nieodpłatne świadczenia.

Sprawa dotyczyła podatnika, który od 2018 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług inżynieryjnych. We wniosku o interpretację wskazał, że podpisał ze swoim zleceniodawcą (polską spółką świadczącą usługi projektowe, inżynieryjne i doradcze) umowę o współpracy. Na jej podstawie miał świadczyć usługi polegające na wykonywaniu funkcji asystenta inżyniera rezydenta przy rozbudowie portu morskiego, zlokalizowanego w państwie spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Inżynier podkreślił, że charakter powierzonej mu funkcji wymaga w szczególności kierunkowego wykształcenia i doświadczenia. Usługi objęte umową będą wykonywane na podstawie przyjętych norm o charakterze branżowym i wytycznych od klienta. Nie będą polegać na doradztwie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku