Aktualizacja: 20.04.2025 08:00 Publikacja: 12.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
1 stycznia 2022 r. na mocy tzw. Polskiego Ładu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona regulacja dotyczące podatku od przerzuconych dochodów (art. 24aa). Według uzasadnienia do projektu ustawy nowo wprowadzona instytucja „ma na celu wyeliminować możliwość uzyskania korzyści podatkowej poprzez schematy podatkowe, których celem jest transfer dochodów do jurysdykcji podatkowej o znikomej efektywnej stawce opodatkowania”.
Od początku obowiązywania nowa instytucja budzi liczne wątpliwości interpretacyjne, które doprowadziły do relatywnie szybkiej i gruntownej nowelizacji. 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy zmieniające regulację podatku od przerzuconych dochodów (nastąpiło to na mocy ustawy z 7 października 2022 r., Dz.U. z 2022 r., poz. 2180). Znowelizowane przepisy będą jednak miały zastosowanie dopiero do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 20 ust. 1 ustawy nowelizującej). Stąd podatek od przerzuconych dochodów za 2022 r. należy rozliczyć według pierwotnej wersji przepisów.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas