Międzynarodowy transport i spedycja z zerową stawką VAT

W przypadku usługi organizacji transportu morskiego i ubezpieczenia CARGO w ramach świadczenia usługi spedycyjnej jest możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik posiada wymagane dokumenty.

Publikacja: 04.09.2023 02:00

Międzynarodowy transport i spedycja z zerową stawką VAT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 maja 2023 r. (0111-KDIB3-3.4012. 92.2023.1.MAZ).

Spółka ma siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, działa w branży TSL i świadczącej szeroko pojęte usługi spedycyjne, które obejmują swoim zakresem spedycję morską, drogową, kolejową i lotniczą. W ramach swojej działalności spółka będzie świadczyć kompleksową usługę spedycji na rzecz kontrahenta (importera) mającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju i zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Usługa będzie świadczona na podstawie przyjętego zlecenia, którego przedmiotem będą następujące czynności: organizacja frachtu morskiego na trasie z Chin do portów morskich w Polsce, realizacja wymaganych obowiązków dokumentacyjnych, organizacja ubezpieczenia CARGO, uiszczenie kosztów terminalowych (THC) oraz innych opłat armatorskich. Do przyszłego świadczenia usługi spedycyjnej zastosowanie znajdzie ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia, wyrażona w art. 28b ustawy o VAT. W związku z tym miejscem świadczenia i opodatkowania, stosownie do ww. przepisu, będzie co do zasady miejsce, w którym kontrahent ma siedzibę działalności gospodarczej, czyli Polska.

Pozostało 81% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem wyrównawczym
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Earn-out nie musi być kosztem związanym z zyskami kapitałowymi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w kosztach firmowe wyjazdy integracyjne
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jaka stawka VAT dla wymiany wodomierzy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niższe limity podatkowe w 2025 r. Kto może być małym podatnikiem, a kto ryczałtowcem?