Aktualizacja: 19.01.2025 14:16 Publikacja: 27.09.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Spór dotyczył interpretacji fiskusa ze stycznia 2023 r. A chodziło o zwolnienie z VAT. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej. W jej ramach przeprowadza liczne szkolenia z zakresu informatyki, w tym obejmujące kształcenie zawodowe lub mające na celu przekwalifikowanie zawodowe. Wskazała, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty, ani żadną z jednostek, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT. Niemniej podkreślała, że jej szkolenia pozostają w bezpośrednim związku z konkretną branżą lub zawodem i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. W wyniku tych szkoleń ich uczestnik podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po ukończeniu szkolenia jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód. Z wniosku spółki wynikało, że jej wątpliwości dotyczą szkoleń finansowanych w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych. I chciała potwierdzenia, że nabyte przez nią od firmy szkoleniowej usługi egzaminacyjne oraz inne opisane we wniosku korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT jako ściśle związane z usługami szkoleniowymi świadczonymi przez nią samą.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W przypadku zmiany pracodawcy przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, nowy pracodawca także „zapisuje” go do PPK. Dla tej osoby tworzony jest wówczas nowy rachunek PPK - nawet jeżeli dotychczasowy i nowy pracodawca mają zawarte umowy o zarządzanie PPK z tą samą instytucją finansową.
Od 15 lutego będzie można składać roczne deklaracje PIT za 2024 rok. Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, należy nam się jej zwrot. Co zrobić, by szybciej trafił na nasze konto? Można go otrzymać nawet w ciągu kilku dni.
„Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Biuro premiera Izraela Beniamina Netanjahu potwierdziło otrzymanie od Hamasu dokumentów z nazwiskami zakładników do uwolnienia. Brak tego dokumentu - zdaniem strony izraelskiej - uniemożliwiał wejście w życie porozumienia z Hamasem, dotyczącego zawieszenia broni. Ostatecznie zawieszenie broni weszło w życie z opóźnieniem.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.
Przedsiębiorcom bardzo nie podoba się projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uważają, że ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk próbuje samowolnie zmienić reguły funkcjonowania RDS tak, by ograniczyć reprezentację organizacji pracodawców, a ministrowi rodziny przyznać nadzwyczajne kompetencje. Jest już apel Rzecznika MŚP do premiera Donalda Tuska o zablokowanie tych zmian.
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Nie można już z niej skorzystać w przypadku niektórych wydatków. Jednocześnie pojawiła się możliwość odliczenia od podatku inwestycji, które do tej pory nie były objęte ulgą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas