Import pomocy od innej firmy z preferencją

Jeśli nabywane usługi bezpośrednio służą wykonaniu świadczonym usług szkoleniowych i stanowią integralną ich część, a jednocześnie są finansowane ze środków publicznych, to powinny być objęte zwolnieniem z VAT.

Publikacja: 27.09.2023 02:00

Import pomocy od innej firmy z preferencją

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył interpretacji fiskusa ze stycznia 2023 r. A chodziło o zwolnienie z VAT. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej. W jej ramach przeprowadza liczne szkolenia z zakresu informatyki, w tym obejmujące kształcenie zawodowe lub mające na celu przekwalifikowanie zawodowe. Wskazała, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty, ani żadną z jednostek, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT. Niemniej podkreślała, że jej szkolenia pozostają w bezpośrednim związku z konkretną branżą lub zawodem i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. W wyniku tych szkoleń ich uczestnik podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po ukończeniu szkolenia jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód. Z wniosku spółki wynikało, że jej wątpliwości dotyczą szkoleń finansowanych w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych. I chciała potwierdzenia, że nabyte przez nią od firmy szkoleniowej usługi egzaminacyjne oraz inne opisane we wniosku korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT jako ściśle związane z usługami szkoleniowymi świadczonymi przez nią samą.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo