Odbiorca dywidendy nie musi być jej rzeczywistym właścicielem

Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.

Publikacja: 25.11.2024 04:40

Odbiorca dywidendy nie musi być jej rzeczywistym właścicielem

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 września 2024 r. (III SA/Wa 1527/24).

Jedynym udziałowcem spółki jest spółka A z siedzibą w Hiszpanii, która zarządza aktywami oraz wykonuje prawa korporacyjne w stosunku do pozostałych spółek w grupie. Spółka planuje wypłacić dywidendę na rzecz A, przy czym spełnione są warunki zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Środki otrzymane od spółki przez A przekazane zostaną w dalszej kolejności innej spółce z grupy – spółce holdingowej B. Zdaniem spółki w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz A będzie możliwe zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i tym samym spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku. Spółka holdingowa B będzie rzeczywistym właścicielem dywidend w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o CIT. W związku z tym przepis art. 22c ustawy o CIT nie zostanie zastosowany, ponieważ rzeczywistym właścicielem dywidendy jest podmiot mający siedzibę na terytorium UE i jest on znany.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo