Aktualizacja: 26.01.2025 15:14 Publikacja: 16.12.2024 05:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Właściciele firm, którzy latami rozwijali swoje przedsiębiorstwa, planując sukcesję, najczęściej myślą o przekazaniu firmy rodzinie. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Często potencjalni następcy mają już swoje plany zawodowe, nie interesuje ich branża, w której działa rodzinna firma, lub nie mają aspiracji, by nią zarządzać. Statystyki pokazują, że tylko ok. 30 proc. firm przetrwa do drugiego pokolenia, a zaledwie 12 proc. do trzeciego pokolenia. Jeśli w rodzinie nie ma następców gotowych przejąć stery, to nadchodzi moment, by zastanowić się co dalej. To wyzwanie zmusza przedsiębiorców do poszukiwania innych rozwiązań. Jednym z efektywnych narzędzi, które stanowić może alternatywę dla tradycyjnych form sukcesji, jest tzw. ESOP (Employee Stock Option Plan).
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać 1 października. Jest jednak niedopracowany i wymaga pilnej zmiany. Niewykluczone zatem, że jego wejście w życie po raz kolejny zostanie przesunięte.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Aby najem pokoi gościnnych na wsi korzystał ze zwolnienia z PIT łączna ich liczba nie może być większa niż pięć, nawet jeśli budynki, w których znajdują się te pokoje, są przedmiotem wspólności małżeńskiej.
Nowe rozporządzenie z kas rejestrujących, które weszło w życie 1 stycznia br., przewiduje kontynuację większości dotychczasowych zwolnień, jednak wprowadza również pewne istotne modyfikacje.
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
W zmienionym załączniku do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazano wprost różnego rodzaju zbiorniki, rurociągi oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia – jako odrębny przedmiot opodatkowania – które nierzadko znajdują się w budynkach.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Kilkanaście pizzerii na świecie wypowiedziało wojnę podawaniu pizzy hawajskiej. Czyli do typowych składników dodawany jest ananas. To prowokacja, czy chwyt marketingowy?
Mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej, Boeing zdecydował się wesprzeć kampanię wyborczą Donalda Trumpa milionem dolarów. Niewiele to pomogło w stosunkach z jego administracją.
Agnieszka Maciejowska jest założycielką i prezeską innowacyjnego startupu Plan Be Eco, który osiągnął właśnie międzynarodowy sukces. Reprezentująca swoją firmę Polka odebrała nagrodę na Davos Innovation Week.
Nigdy wcześniej światowe badanie zaufania nie pokazało tak powszechnego poczucia krzywdy i braku wiary w dobre intencje polityków i biznesu, jak w tym roku. W dodatku rośnie akceptacja dla radykalnych form protestu.
Pakiet Uproszczeniowy Omnibus to rozwiązanie wyczekiwane. Ale czy ułatwi życie firmom, raportującym kwestie zrównoważonego rozwoju? Czy przeciwnie: wprowadzi zamęt prawny i zagrozi ambitnym unijnym celom klimatycznym oraz społecznym?
Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas