Aktualizacja: 04.04.2025 05:26 Publikacja: 20.01.2025 05:40
Foto: Adobe Stock
Jednym z podstawowych i niezbędnych warunków do powołania do życia fundacji rodzinnej jest wniesienie do niej przez fundatora mienia, którego wartość odpowiada co najmniej wartości 100 tys. zł. Przeniesione przez fundatora środki pieniężne, nieruchomości, prawa własności przemysłowej lub akcje czy udziały na podstawie tzw. aktu założycielskiego fundacji rodzinnej co do zasady będzie stanowiło jej fundusz założycielski. Ustawodawca nie rozstrzygnął czy w trakcie funkcjonowania fundacji rodzinnej fundusz założycielski może być w stosunku do pierwotnego, zadeklarowanego w pierwotnym statucie fundacji rodzinnej, podwyższany lub obniżany (przy czym nie może być niższy niż równowartość kwoty 100 tys. zł). To będzie rozstrzygać praktyka, która – pomimo niespełna półtora roku funkcjonowania fundacji rodzinnych – zna przypadki stosownych „korekt” funduszu założycielskiego.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas