Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego partnera biznesowego nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Publikacja: 25.10.2020 08:23

Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Foto: Adobe Stock

Z problemem nieterminowych płatności polscy przedsiębiorcy zmagają się od lat, jednak wybuch pandemii Covid-19 sprawił, że skala tego problemu narasta. Z uwagi na międzynarodowy charakter koronawirusa coraz większa część z przeterminowanych płatności dotyczy kontrahentów zagranicznych. Jest to o tyle istotne, że w przypadku transakcji z przedsiębiorcami zagranicznymi zidentyfikowanie i udokumentowanie wierzytelności nieściągalnych najczęściej stanowi realny problem dla firmy. Może to wynikać zarówno z odmienności przepisów prawa, jak i procedur obowiązujących w kraju dłużnika. Warto w takich przypadkach pamiętać, że zgodnie z poglądami orzecznictwa i organów skarbowych, odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego kontrahenta nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych