Aktualizacja: 06.10.2019 11:03 Publikacja: 06.10.2019 10:00
Foto: 123RF
Nowelizacja przepisów o podatku od przychodów z budynków, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wprowadziła spore zamieszanie wśród podmiotów czerpiących korzyści z najmu albo dzierżawy nieruchomości. Przypomnijmy, że podatek od przychodów z budynków funkcjonuje od 2018 roku. Został wprowadzony do ustaw podatkowych regulujących CIT oraz PIT jako tzw. minimalny podatek dochodowy dla podatników osiągających przychody z nieruchomości. Celem tego podatku, zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, jest ochrona dochodów budżetowych przed domniemaną optymalizacją podatkową w podatkach dochodowych, której mieli dopuszczać się m.in. podatnicy osiągający przychody z nieruchomości.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ceny nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lutym były niższe niż lokali będących już w ofercie – wynika z analiz Cenatorium.
Podaż mieszkań wzrosła nie tylko w metropoliach, ale i w otaczających je miejscowościach – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu spółdzielni będą mogły być tylko niektóre osoby, np. członkowie najbliższej rodziny lub adwokat.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Rodzimy kapitał lokuje w nieruchomościach komercyjnych w Polsce coraz więcej, ale to wciąż niewiele na tle innych rynków – mówi Daniel Bienias, szef CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas