Reklama
Rozwiń

Jaka stawka VAT na trwałą zabudowę meblową

Montaż komponentów meblowych, do którego są wykorzystane w sposób istotny elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego (lokalu), jest usługą opodatkowaną według preferencyjnych zasad.

Publikacja: 06.10.2019 09:00

Jaka stawka VAT na trwałą zabudowę meblową

Foto: Fotolia.com

Rozpoczynam działalność polegającą na wykonywaniu trwałej zabudowy meblowej z uprzednio nabytych elementów, w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Usługa polega na zaprojektowaniu, dopasowaniu i montażu elementów mebli do zabudowy kuchennej, wnękowej, łazienkowej itp., przygotowanych na konkretny wymiar i wbudowanych w lokalu lub budynku mieszkalnym w sposób trwały. Jaką stawkę VAT powinienem stosować? – pyta czytelnik.

NSA w uchwale z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 2/13) orzekł, że „(...)świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy (...) o podatku od towarów i usług ".

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa