Aktualizacja: 20.09.2017 06:20 Publikacja: 20.09.2017 06:20
Za dostawy ciągłe w rozumieniu art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych odrębnych dostaw, będących wynikiem ustaleń poczynionych między kontrahentami czy zawartych pomiędzy nimi umów, gdzie dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczenia na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lipca 2017 r. (I FSK 1714/15). To już drugie korzystne dla podatników orzeczenie NSA, dopuszczające zastosowanie art. 19a ust 3 i 4 ustawy o VAT do dostaw odrębnych. Pierwszy przełomowy wyrok został wydany 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1104/15).
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. W orzecznictwie brak jednak jednolitego podejścia do kwestii terminu, w którym można skutecznie dokonać wyboru formy opodatkowania, jak również w kwestii momentu, od którego powstaje obowiązek uiszczania zaliczek na podatek.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
W przypadku gdy realizacja usługi reklamowej jest uzależniona od procesu walidacji, w ramach którego uzyskiwane są ostateczne informację mające bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi, tj. w momencie zakończenia procesu walidacji. W konsekwencji, faktura dokumentująca tę usługę powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana.
Obowiązek podatkowy z realizacji planów sprzedaży oraz celów jakościowych powinien być rozpoznawany w dniu finalnego zatwierdzenia przez sprawozdania. Dotyczyć to zarówno przyjęcia częściowego wykonania usługi, jak i zakończenia jej świadczenia.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT ma szczególne znaczenie praktyczne. Jego ustalenie pozwala określić moment opodatkowania danego zdarzenia i wykazania należnego podatku w pliku JPK. Moment powstania obowiązku podatkowego nie jest jednakowy dla wszystkich rodzajów usług, a ustawa przewiduje szereg wyjątków od zasad ogólnych.
Podatnicy mogą liczyć na uproszczenia w zakresie momentu rozliczania korekt z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, w przypadku umowy pożyczki momentem powstania obowiązku podatkowego nie będzie chwila dokonania zapłaty ze strony pożyczkobiorcy, lecz moment wykonania usługi pożyczki.
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Fakturę za usługę należy zatem zaewidencjonować w miesiącu uzyskania przychodu, nawet gdy została wystawiona później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas