Reklama
Rozwiń

VAT: Kiedy rozliczyć korektę na minus od importu usług

Czy spółka powinna rozliczyć otrzymane od kontrahentów zagranicznych faktury korygujące w podatku należnym i w podatku naliczonym w dacie otrzymania (wpływu) czy w dacie wystawienia faktury korygującej?

Publikacja: 13.09.2017 05:00

VAT: Kiedy rozliczyć korektę na minus od importu usług

Foto: Fotolia.com

- Spółka (podatnik VAT czynny) nabywa usługi za granicą. Z tego tytułu zobowiązana jest rozliczać import usług. Na podstawie faktur otrzymywanych od kontrahentów zagranicznych spółka wystawia dowody wewnętrzne (faktury wewnętrzne), służące rozliczeniu VAT. Spółka rozlicza podatek w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy dla transakcji nabycia usług. Zdarza się, że spółka otrzymuje faktury korygujące od kontrahentów zagranicznych, gdzie przyczyną korekty jest np. udzielony rabat potransakcyjny (czyli okoliczność nieznana w momencie wystawienia faktury pierwotnej). W związku z tym, niezwłocznie po otrzymaniu faktur korygujących od dostawców, w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano faktury korygujące, spółka wystawia wewnętrzne dowody korygujące (faktury wewnętrzne korygujące) do dowodów wewnętrznych (faktur wewnętrznych), zmieniające podstawę opodatkowania i kwotę VAT na minus. Czy spółka powinna rozliczyć otrzymane od kontrahentów zagranicznych faktury korygujące w podatku należnym i w podatku naliczonym w dacie otrzymania (wpływu) czy w dacie wystawienia faktury korygującej?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?