Reklama

VAT: Kiedy rozliczyć korektę na minus od importu usług

Czy spółka powinna rozliczyć otrzymane od kontrahentów zagranicznych faktury korygujące w podatku należnym i w podatku naliczonym w dacie otrzymania (wpływu) czy w dacie wystawienia faktury korygującej?

Publikacja: 13.09.2017 05:00

VAT: Kiedy rozliczyć korektę na minus od importu usług

Foto: Fotolia.com

- Spółka (podatnik VAT czynny) nabywa usługi za granicą. Z tego tytułu zobowiązana jest rozliczać import usług. Na podstawie faktur otrzymywanych od kontrahentów zagranicznych spółka wystawia dowody wewnętrzne (faktury wewnętrzne), służące rozliczeniu VAT. Spółka rozlicza podatek w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy dla transakcji nabycia usług. Zdarza się, że spółka otrzymuje faktury korygujące od kontrahentów zagranicznych, gdzie przyczyną korekty jest np. udzielony rabat potransakcyjny (czyli okoliczność nieznana w momencie wystawienia faktury pierwotnej). W związku z tym, niezwłocznie po otrzymaniu faktur korygujących od dostawców, w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano faktury korygujące, spółka wystawia wewnętrzne dowody korygujące (faktury wewnętrzne korygujące) do dowodów wewnętrznych (faktur wewnętrznych), zmieniające podstawę opodatkowania i kwotę VAT na minus. Czy spółka powinna rozliczyć otrzymane od kontrahentów zagranicznych faktury korygujące w podatku należnym i w podatku naliczonym w dacie otrzymania (wpływu) czy w dacie wystawienia faktury korygującej?

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Czy prawnik rozliczy nowe zęby w kosztach firmy? Jest stanowisko fiskusa
Reklama
Podatki
Czy podatnik może skutecznie wybrać ryczałt w przelewie? Jest wyrok
Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Reklama
Reklama
Reklama