VAT: udostępnianie personelu budowlanego nie podlega odwrotnemu obciążeniu

Usługi polegające na udostępnieniu operatorów żurawi wieżowych nie są wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Nie ma więc do nich zastosowania mechanizm reverse charge.

Publikacja: 06.09.2017 06:20

VAT: udostępnianie personelu budowlanego nie podlega odwrotnemu obciążeniu

Foto: Fotolia.com

- Firma (podatnik VAT czynny) specjalizuje się w zatrudnianiu i udostępnianiu zespołu wykwalifikowanej kadry pracowników na stanowiskach robotniczych przy obsłudze żurawi wieżowych znajdujących się na budowach na terenie całej Polski. Prace zlecane są przez polskich zleceniodawców (podatników VAT czynnych), posiadających sprzęt dla operatorów żurawi wieżowych. Usługi dla zleceniodawców zawierane są na podstawie głównych umów o usługi operatorskie, określających m.in.: zapotrzebowanie na daną kadrę operatorów żurawi wieżowych posiadających odpowiednie uprawnienia, staż oraz aktualne badania lekarskie jak również szkolenia bhp. Pracownicy oddelegowani do zleceniodawcy pracują na budowach i pozostają pod kontrolą i nadzorem zleceniodawcy. To on zgodnie z zawartym zleceniem określa warunki i zasady pracy oraz zadania do wykonania, jak również rozlicza z pracy. Usługi oddelegowania operatów żurawi wieżowych firma klasyfikuje w grupowaniu 78.30.19.0 PKWiU - pozostałe usługi związane z udostępnianiem pozostałego personelu, gdzie indziej nie sklasyfikowanego. Czy do usług udostępniania personelu na terenie budowy należy zastosować ogólne zasady opodatkowania i 23-proc. stawkę VAT, czy może obowiązuje tu mechanizm odwróconego obciążenia jako dla robót budowlanych? – pyta czytelnik?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama