Reklama
Rozwiń

Dla kogo kwartalne okresy rozliczeniowe VAT

Od 1 stycznia raz na kwartał nie złożą już deklaracji przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w ciągu roku. Decydując się na bycie czynnymi podatnikami, nowe podmioty będą się rozliczać za okresy miesięczne przynajmniej przez pierwszy rok. Dotyczy to również firm zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni po 30 września 2016 r.

Publikacja: 26.01.2017 05:10

Od 1 stycznia raz na trzy miesiące rozliczą się już tylko mali podatnicy

Od 1 stycznia raz na trzy miesiące rozliczą się już tylko mali podatnicy

Foto: 123RF

Do końca 2016 r. deklaracje za kwartalne okresy rozliczeniowe składali zarówno mali podatnicy rozliczający się metodą kasową, jak i inni podatnicy, którzy dobrowolnie wybrali tę formułę, w tym rozpoczynający w ciągu roku wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (z wyjątkiem podatników dokonujących dostaw towarów wrażliwych o wartości przekraczającej ustalony limit). Kwartalne rozliczanie podatku było popularne i szeroko stosowane wśród przedsiębiorców. Skutkowało bowiem co najmniej zmniejszeniem obciążeń formalnych polegającym na braku konieczności składania comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej, a często - poprzez odsunięcie terminu zapłaty podatku - pozwalało dodatkowo na efektywne wykorzystanie środków finansowych, sprzyjając płynności finansowej przedsiębiorcy. Oczywiście z tego wariantu raczej nie korzystali podatnicy regularnie wykazujący w swoich rozliczeniach nadwyżkę podatku naliczonego do zwrotu z urzędu skarbowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie