Aktualizacja: 09.12.2016 07:47 Publikacja: 09.12.2016 07:28
Foto: 123RF
Jest przełom w wieloletnim sporze o opodatkowanie e-booków. Komisja Europejska zgadza się w końcu na zrównanie stawek na wydawnictwa elektroniczne i papierowe.
To dobra wiadomość też dla Polski. Obecnie od e-booka płaci się u nas 23 proc. VAT, a od książki papierowej 5 proc. VAT. Dlatego elektroniczne wydawnictwa są mniej konkurencyjne. A przecież treść publikacji jest ta sama, bez względu na to, czy czytamy ją na papierze czy na czytniku. Różnicowanie stawek podatku ze względu na rodzaj nośnika, za pomocą którego ta treść jest przekazywana, nie ma uzasadnienia. Dobrze, że Komisja Europejska to w końcu dostrzegła. Jak powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i polityki podatkowej Pierre Moscovici: „niezależnie od tego, czy czytamy wydanie elektroniczne czy cyfrowe, książka pozostaje książką".
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Globalny podatek wyrównawczy to krok w kierunku sprawiedliwego systemu podatkowego, ale koniecznie trzeba go uzupełnić o gwarancje dla firm inwestujących w polskich strefach ekonomicznych. To zgodna opinia posłów z różnych ugrupowań.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Przestawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z września 2024 r.
Stawka VAT na wymianę wodomierzy przez podmioty, których głównym przedmiotem działalności jest zaopatrywanie w wodę, zależy od podmiotu, na rzecz którego usługa ta jest realizowana i rodzaju obiektu, w którym znajduje się wodomierz.
Do 31 grudnia stawkę zero proc. VAT stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym wskutek tegorocznej powodzi.
Skarbówka nie może żądać od podatnika tworzenia dodatkowej dokumentacji, która nie jest objęta zakresem wszczętego postępowania czy kontroli.
Rozliczenie strat w kosztach, umorzenie składek ZUS, zerowy VAT na darowizny - na to mogą liczyć przedsiębiorcy z południa Polski, które zmaga się ze skutkami powodzi.
Dostawa gier planszowych bez użycia komputera nie jest świadczeniem usługi elektronicznej. Jest to dostawa towaru.
Sprzedaż paragonowa nie wyklucza korekty VAT, jeśli doszło do zawyżenia stawek podatku. Co prawda fiskus może odmówić nadpłaty, ale tylko jeśli po obowiązkowej analizie ekonomicznej wykaże, że ciężar dodatkowego podatku nie obciążał sprzedawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas