Reklama
Rozwiń

Działki budowlane bez zwolnienia z VAT

W przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane są wyłącznie tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania.

Aktualizacja: 31.10.2016 11:54 Publikacja: 31.10.2016 10:30

Działki budowlane bez zwolnienia z VAT

Foto: www.sxc.hu

- Spółka (podatnik VAT czynny) zamierza sprzedać niezabudowaną działkę, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w części oznaczonej tam jako 31.MN przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, a pozostałą część działki stanowią – oznaczone w MPZP odpowiednio ZL oraz WS/ZI – grunty leśnie oraz tereny wód śródlądowych. Zgodnie z zapisami miejscowego planu, w odniesieniu do części działki oznaczonej symbolem ZL wydano zakaz realizacji obiektów budowlanych, jednak dopuszcza się wykorzystanie dróg leśnych jako szlaków turystycznych i ciągów spacerowych (pieszych, rowerowych i narciarskich) oraz realizację urządzonych miejsc do odpoczynku z obiektami i urządzeniami małej architektury. Natomiast w odniesieniu do części działki o symbolu WS/ZI obowiązuje zakaz budowy obiektów budowlanych, w tym obiektów tymczasowych i realizowanych na zgłoszenie, z wyjątkiem obiektów budowlanych infrastruktury technicznej, w tym mostów i kładek dla realizacji dróg, ciągów pieszych i szlaków rowerowych, budowli hydrotechnicznych związanych z ochroną powodziową. Czy możliwe jest zwolnienie z VAT dostawy tej powierzchni działki, która w miejscowym planie jest oznaczona symbolami ZL, WS/ZI? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?