Aktualizacja: 13.10.2016 08:04 Publikacja: 13.10.2016 08:04
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Błędne było stanowisko burmistrza, który żądał podatku od lokalu niemieszkalnego w wysokości ponad 20 zł za mkw., nie ustalając wcześniej, czy firma będąca właścicielem nieruchomości zajęła ją na prowadzony biznes. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Sprawa dotyczy spółki, właściciela kilku samodzielnych lokali w piwnicy wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Nieruchomości te są oznaczone w księgach wieczystych jako lokale niemieszkalne. Spółka stwierdziła, że zamierza wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości stawkę daniny przewidzianą dla części budynków mieszkalnych, tj. 63 gr za mkw. Mimo że prowadzi działalność gospodarczą, nie musi odprowadzać od tych nieruchomości podatku obliczonego z zastosowaniem stawki 20 zł 50 gr za mkw., przewidzianego dla budynków i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Deweloper uzyskał 9,1 mln euro finansowania na budowę parku logistycznego w Głuchowie pod Poznaniem.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
LifeSpot wprowadza na krakowski rynek mieszkania PRS, czyli na wynajem długoterminowy. W ofercie jest prawie 400 lokali.
Deweloper rozpoczyna przedsprzedaż mieszkań na poznańskim osiedlu Królowej Jadwigi 51. Inwestycja jest podzielona na etapy.
Wraz ze wzrostem liczby mieszkań w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Otodom Analitycs prezentuje dane po styczniu.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
Spadkobiercy, który obejmuje po zmarłym wszelkie prawa i obowiązki związane z tzw. ulgą mieszkaniową, przysługują ich maksymalnie ukształtowane ekspektatywy.
Od sierpnia zeszłego roku samodzielny lokal nie może mieć mniej niż 25 mkw. Kluczowa jest data wydania pozwolenia na budowę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas