Reklama
Rozwiń

Stawki VAT przy obciążaniu najemcy lokalu zryczałtowanymi opłatami za media

Gdy opłaty za media nie zostały uzależnione od stopnia zużycia, ale miały charakter ryczałtowy, a najemca nie ma możliwości wyboru podmiotu, który je dostarcza, to nie są to świadczenia odrębne od usługi najmu.

Publikacja: 12.10.2016 03:00

Stawki VAT przy obciążaniu najemcy lokalu zryczałtowanymi opłatami za media

Foto: 123rf

Spółka uzyskuje przychody z najmu lokalu użytkowego. Na podstawie faktury wystawionej przez spółkę najemca płaci czynsz za najem oraz za usługi dostarczania tzw. mediów. Media nie są wkalkulowane w stawkę czynszu. Spółka podkreśliła, że nie jest bezpośrednim dostawcą mediów, lecz kupuje je od bezpośrednich dostawców. Za wodę i ścieki opłaty naliczane są ryczałtem w wysokości ustalonej w umowie najmu, energia cieplna liczona jest od powierzchni lokalu, a za wywóz nieczystości stałych naliczane są opłaty równe wykazanym na fakturze, jaką wystawia spółce odbiorca tych nieczystości. W zakresie opłat za czynsz, wodę i ścieki oraz energię spółka stosuje podstawową stawkę VAT, natomiast opłata za wywóz nieczystości opodatkowana jest stawką 8 proc. Opłaty z tytułu wywozu nieczystości stałych nie są pobierane na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tylko na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wywożącą nieczystości stałe. Wynajmujący obciąża najemcę opłatą wyliczaną według stawki stosowanej przez odbiorcę nieczystości.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0