Czy koszty związane z organizacją i rejestracją działalności gospodarczej (np. koszty urzędowych zaświadczeń, opłaty skarbowe, koszt otwarcia rachunku bankowego) poniesione przed dniem formalnej rejestracji mogę ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów?
– pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może się znajdować w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Wydatki poniesione przed rozpoczęciem i rejestracją działalności gospodarczej w CEIDG (np. koszty urzędowych zaświadczeń, opłaty skarbowe, koszt otwarcia rachunku bankowego) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Przedsiębiorca ma zatem prawo wpisać je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty podatkowe. Wskazane wydatki należy zaewidencjonować w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki), wskazując jako datę zdarzenia gospodarczego (kolumna 2 podatkowej księgi) datę poniesienia wydatku.
Nie ma znaczenia, że dowody księgowe (np. faktury, dowody opłat) zostały wystawione na osobę fizyczną nieprowadzącą (jeszcze) działalności gospodarczej.
—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy