Reklama
Rozwiń

KiedyVAT przy sprzedaży książek przez internet

Gdy wydawnictwo handluje swoimi publikacjami w sieci, moment powstania obowiązku podatkowego zależy od tego, kim jest nabywca i kiedy uregulował należność za zakupy. Gdy klientem jest firma, decyduje data wystawienia faktury.

Publikacja: 16.11.2015 02:00

KiedyVAT przy sprzedaży książek przez internet

Foto: 123RF

Wydawnictwo (podatnik VAT czynny) sprzedaje książki (PKWiU ex 58.11.1) m.in. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Zamówienia składane są za pomocą strony internetowej wydawnictwa. Towary wysyłane są nabywcom na koszt sprzedawcy (czyli wydawnictwa) za pośrednictwem firmy kurierskiej albo poczty. W zamieszczonym na stronie internetowej regulaminie sprzedaży moment dostawy towarów został określony w następujący sposób: „dostawa towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia". Każdorazowa sprzedaż jest dokumentowana fakturą wysławianą w dniu wydania książki kurierowi (poczcie). Nabywca wybiera formę płatności, tzn. albo przelewem przed wydaniem towaru kurierowi (poczcie), albo za pobraniem przez kuriera (listonosza). Kiedy wydawnictwo powinno rozpoznać obowiązek podatkowy? Czy następuje to w dacie wystawienia faktury, gdyż w przypadku sprzedaży książek ustawodawca określił szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?