5 października br. prezydent podpisał ustawę nowelizującą ordynację podatkową. Zmieni ona dużo w kwestii uzasadnienia korekt deklaracji. Od chwili wejścia w życie zmian w ordynacji, czyli od 1 stycznia 2016 r., uzasadnienie nie będzie już obowiązkowe. Nowelizacja jest opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2015 r. pod poz. 1649.

Złożenie korekty deklaracji podatkowej jest obowiązkiem przedsiębiorcy, jeżeli deklaracja pierwotna zawiera błędy. Mogą one mieć charakter:

- formalny – nie wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego ani kwoty przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy czy kwoty zwrotu, mogą jednak utrudnić identyfikację podmiotu składającego deklarację,

- materialny – są to głównie błędy rachunkowe wpływające na wysokość zobowiązania podatkowego, kwoty przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy lub kwoty zwrotu.

Jeżeli podatnik dobrowolnie i z własnej inicjatywy złoży korektę, to nie będzie odpowiadał za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, pod warunkiem jednak, że równocześnie z korektą zapłaci zaległości podatkowe wraz z ewentualnymi odsetkami.

Wyłączenie w czasie kontroli

Nie w każdej jednak sytuacji korekta deklaracji podatkowej będzie skuteczna. Jeżeli podatnik złożył ją w trakcie trwania kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego dotyczącego okresu, za który została złożona korekta, to nie odniesie ona skutku. Korekta wywoła skutek, tylko gdy będzie się odnosić do okresu, co do którego nie toczy się wobec podatnika żadne postępowanie ani kontrola podatkowa.

Koniec zbędnej biurokracji

Obecnie podatnik, który składa korektę deklaracji podatkowej, ma obowiązek uzasadnienia, dlaczego deklaracja wymaga korekty. Żeby więc korekta odniosła właściwy skutek, musi być złożona razem z wyjaśnieniem zawierającym powody, dla których w deklaracji znalazły się błędne dane.

Obowiązek uzasadnienia korekty deklaracji VAT nie zawsze jest respektowany przez wszystkich podatników i organom podatkowym trudno wyegzekwować jego spełnienie. Jeżeli bowiem podatnik nie uzasadni korekty, to organ musi go do tego wezwać, a jeśli i wówczas składający korektę jej nie uzasadni, to powinno się rozpocząć postępowanie, o którym mowa w art. 165 ordynacji podatkowej. Kończy się ono wydaniem decyzji określającej prawidłową wysokość tego zobowiązania. Tak długi proces określony został w projekcie nowelizacji jako zbędna biurokracja.

Nowe przepisy znacznie upraszczają procedury. Od przyszłego roku korekta deklaracji nastąpi poprzez złożenie samej korygującej deklaracji, natomiast dołączenie uzasadnienia będzie zależało od woli samego podatnika (nowy art. 81 § 2 o.p.).

—Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl

podstawa prawna: ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 1649)