Łącznik między budynkami może być samodzielnym środkiem trwałym

Aby dany obiekt mógł być amortyzowany na odrębnych zasadach niż inne połączone z nim budynki, musi spełniać liczne warunki, m.in. powinien być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania.

Publikacja: 26.10.2015 03:00

Łącznik między budynkami może być samodzielnym środkiem trwałym

Foto: www.sxc.hu

Szpital ma dwa budynki (budynek główny i budynek oddziału chirurgii). Obydwa są odrębnymi środkami trwałymi. W celu dostosowania budynków do przepisów sanitarnych został wybudowany pomiędzy tymi budynkami przeszklony łącznik przylegający w znacznej części do elewacji obu budynków. Przeszklony łącznik stanowi ciąg komunikacyjny (nie stanowi drogi ewakuacyjnej), który łączy wejścia do istniejących budynków i spina je w całość poprzez kryty ciąg pieszy. Łącznik jest obiektem jednokondygnacyjnym mającym fundamenty i przeszklone ściany oraz dach. Jest wyposażony w drzwi zewnętrzne i okna służące do przewietrzania, posiada wyłącznie instalację elektryczną i centralne ogrzewanie. Nie ma instalacji wodno-kanalizacyjnej. Budynki połączone łącznikiem uważane są za budynki odrębne, mają własne wejścia, są wyposażone w instalację centralnego ogrzewania, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Głównym celem powstania łącznika jest usprawnienie przemieszczania się (przewożenie, przenoszenie i przejście) pacjentów oraz personelu przez obiekt zamknięty, niezależnie od warunków atmosferycznych. Czy łącznik należy potraktować jako odrębny środek trwały? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku