Aktualizacja: 22.09.2015 06:11 Publikacja: 22.09.2015 06:00
Foto: 123RF
Przedsiębiorcom miało ubyć biurokratycznych obowiązków związanych z korektą podatków. Nie wyszło. Rząd zrobił nowelizację, ale zepsuł przepisy przejściowe.
– Wynika z nich, że nowe regulacje stosujemy tylko do starych transakcji. To bubel dużego kalibru – mówi doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Fiskus zgadza się, że wigilijne spotkania dla pracowników integrują personel i poprawiają atmosferę w firmie i pozwala je rozliczać w kosztach. Z innymi gośćmi jest problem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas