Aktualizacja: 12.09.2015 18:37 Publikacja: 12.09.2015 17:17
Foto: www.sxc.hu
Nowelizacja dodała artykułu 2a, który stwierdza, że „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Uchwalona zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Doczekała się ona wielu pochlebnych komentarzy w mediach, niektórzy nawet pozwolili sobie nazwać ją rewolucyjną. Zdaniem wielu nowelizacja ma być ukłonem w kierunku podatnika, podnosić zaufanie obywatela do państwa, ograniczać fiskalizm itp.
Niestety nie do końca podzielam ten entuzjazm. Obawiam się, że korzyści płynące z wyżej wymienionego przepisu mogą się okazać dla podatnika nie tak duże, jak wszyscy oczekują. W swojej wieloletniej pracy zawodowej nie spotkałam się bowiem ze zjawiskiem, które miałoby polegać na występowaniu w przepisach prawa cywilnego czy też administracyjnego „niedających się usunąć wątpliwości". Z moich obserwacji wynika, że organy administracji, jak i sądy zawsze interpretują przepisy i tym samym rozstrzygają zawarte w nich wątpliwości. Inną sprawą jest, czy z wykładniami takimi zgadzamy się, czy odpowiadają one naszemu poczuciu słuszności, sprawiedliwości, czy są zgodne z wcześniejszą linią orzeczniczą. Tak więc obawiam się, że artykuł 2a ordynacji podatkowej może się okazać odesłaniem do sytuacji, która nie tak często będzie mieć miejsce.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Złoty w piątek tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro. Ruch ten nie był jednak zbyt duży.
Początek piątkowego handlu na rynku walutowym nie przyniósł znaczących ruchów. Czy sytuacja zmieni się w ciągu dnia?
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Od czwartku 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej - informuje Ministerstwo Finansów.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas