Reklama
Rozwiń

Zmiany w ordynacji podatkowej: Entuzjazm trochę na wyrost

W sierpniu tego roku prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do ordynacji podatkowej.

Aktualizacja: 12.09.2015 18:37 Publikacja: 12.09.2015 17:17

Zmiany w ordynacji podatkowej: Entuzjazm trochę na wyrost

Foto: www.sxc.hu

Nowelizacja dodała artykułu 2a, który stwierdza, że „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Uchwalona zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Doczekała się ona wielu pochlebnych komentarzy w mediach, niektórzy nawet pozwolili sobie nazwać ją rewolucyjną. Zdaniem wielu nowelizacja ma być ukłonem w kierunku podatnika, podnosić zaufanie obywatela do państwa, ograniczać fiskalizm itp.

Niestety nie do końca podzielam ten entuzjazm. Obawiam się, że korzyści płynące z wyżej wymienionego przepisu mogą się okazać dla podatnika nie tak duże, jak wszyscy oczekują. W swojej wieloletniej pracy zawodowej nie spotkałam się bowiem ze zjawiskiem, które miałoby polegać na występowaniu w przepisach prawa cywilnego czy też administracyjnego „niedających się usunąć wątpliwości". Z moich obserwacji wynika, że organy administracji, jak i sądy zawsze interpretują przepisy i tym samym rozstrzygają zawarte w nich wątpliwości. Inną sprawą jest, czy z wykładniami takimi zgadzamy się, czy odpowiadają one naszemu poczuciu słuszności, sprawiedliwości, czy są zgodne z wcześniejszą linią orzeczniczą. Tak więc obawiam się, że artykuł 2a ordynacji podatkowej może się okazać odesłaniem do sytuacji, która nie tak często będzie mieć miejsce.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?