Aktualizacja: 12.09.2015 18:37 Publikacja: 12.09.2015 17:17
Foto: www.sxc.hu
Nowelizacja dodała artykułu 2a, który stwierdza, że „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Uchwalona zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Doczekała się ona wielu pochlebnych komentarzy w mediach, niektórzy nawet pozwolili sobie nazwać ją rewolucyjną. Zdaniem wielu nowelizacja ma być ukłonem w kierunku podatnika, podnosić zaufanie obywatela do państwa, ograniczać fiskalizm itp.
Niestety nie do końca podzielam ten entuzjazm. Obawiam się, że korzyści płynące z wyżej wymienionego przepisu mogą się okazać dla podatnika nie tak duże, jak wszyscy oczekują. W swojej wieloletniej pracy zawodowej nie spotkałam się bowiem ze zjawiskiem, które miałoby polegać na występowaniu w przepisach prawa cywilnego czy też administracyjnego „niedających się usunąć wątpliwości". Z moich obserwacji wynika, że organy administracji, jak i sądy zawsze interpretują przepisy i tym samym rozstrzygają zawarte w nich wątpliwości. Inną sprawą jest, czy z wykładniami takimi zgadzamy się, czy odpowiadają one naszemu poczuciu słuszności, sprawiedliwości, czy są zgodne z wcześniejszą linią orzeczniczą. Tak więc obawiam się, że artykuł 2a ordynacji podatkowej może się okazać odesłaniem do sytuacji, która nie tak często będzie mieć miejsce.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas