Od 1 września działa biała lista, czyli prowadzony przez Ministerstwo Finansów wykaz podatników. Są tam podstawowe informacje o firmach, w tym numery ich rachunków bankowych. Niektórych jednak spotkała niemiła niespodzianka.

Czytaj też: Jak zaktualizować dane w rejestrze podatników VAT

Biała lista pułapką na małe firmy

– Mam dwa konta firmowe, zgłoszone w urzędzie skarbowym. Zajrzałem do wykazu, okazało się, że żadnego w nim nie ma – pisze do nas czytelnik.

Czym to grozi? Można stracić kontrahentów. Za wpłatę na konto spoza wykazu (chodzi o kwoty powyżej 15 tys. zł) są bowiem sankcje. Przykładowo taki wydatek nie może być kosztem uzyskania przychodów. Wprawdzie ten zakaz obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2020 r., ale kontrahent, który zobaczy, że naszego rachunku bankowego nie ma na liście, może nabrać wątpliwości, czy kontynuować współpracę.

– Zadzwoniłem do swojego urzędu skarbowego. Tam o moich rachunkach nic nie wiedzieli. Musiałem więc ponownie złożyć wnioski do CEIDG, co nie jest łatwym zadaniem – informuje czytelnik. I przestrzega innych przedsiębiorców przed „lukami" na białej liście.

O konsekwencjach braku numeru rachunku w wykazie podatników szerzej pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 29 sierpnia. Problemy mogą mieć prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne, które nie mają firmowych kont, a do rozliczeń wykorzystują zwykłe rachunki oszczędnościowe.