Dywidenda a zwolnienie z CIT

Polska spółka, która wypłaca zysk położonemu w kraju zakładowi niemieckiej spółki dominującej, nie korzysta ze zwolnienia z podatku.

Publikacja: 12.08.2015 04:00

Dywidenda a zwolnienie z CIT

Foto: www.sxc.hu

Większościowym udziałowcem (99,99 proc. udziałów) polskiej spółki – podatnika CIT z siedzibą i zarządem na terytorium kraju, jest spółka komandytowa, która jest zakładem niemieckiej spółki dominującej. Podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Dodatkowo niemiecka spółka dominująca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Podatniczka wskazała, że zamierza wypłacić dywidendę spółce komandytowej (zakładowi niemieckiej firmy), która na dzień wypłaty dywidendy będzie posiadać udziały w kapitale wnioskodawcy przez okres przekraczający dwa lata. Podkreślała, że otrzyma od spółki dominującej jej certyfikat rezydencji wydany przez niemieckie władze podatkowe potwierdzające jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Republice Federalnej Niemiec. Uzyska też oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 1f ustawy o CIT, potwierdzające brak korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania przez spółkę dominującą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne