Komornik sądowy jako podatnik VAT

Komornik sądowy zajmuje się przymusową egzekucją świadczeń. Jest więc organem władzy publicznej, co wyklucza go z grona podmiotów zobowiązanych do rozliczania podatku od towarów i usług. Minister finansów uważa jednak inaczej.

Publikacja: 03.08.2015 06:30

Zajęcie komornicze

Zajęcie komornicze

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Minister finansów wydał 9 czerwca 2015 roku interpretację ogólną (PT1.050.1.2015.LJU.19), w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uznał tym samym czynności wykonywane przez komorników za działalność gospodarczą, a samych komorników za podmioty prowadzące taką działalność. W uzasadnieniu swojej interpretacji minister finansów szeroko odniósł się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz treści unijnych dyrektyw poświęconych zagadnieniu podatku od towarów i usług. Do tej pory czynności komorników nie były opodatkowywane tym podatkiem, gdyż organy stosowały wykładnię prawa przedstawioną przez ministra finansów w interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004 roku.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm