Stare budynki i lokale bez VAT

Sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z podatku od towarów i usług. W ustawie są dwie podstawy zastosowania preferencji, dlatego trzeba indywidualnie analizować każdą transakcję.

Publikacja: 20.04.2015 05:50

Stare budynki i lokale bez VAT

Foto: www.sxc.hu

Czy sprzedaż starych budynków i lokali, nabytych kilkadziesiąt lat temu (przed 1993 r., czyli w okresie, gdy nie obowiązywał jeszcze VAT) i aktualnie wynajmowanych, może być zwolniona z VAT? Czy dla właściwej kwalifikacji transakcji jako zwolnionej od VAT ma znaczenie, że zbywca tych budynków i lokali nie wytworzył ich (nie wybudował) ani nie ulepszał, czyli nie przebudowywał, nie rozbudowywał, nie rekonstruował, nie adaptował ani nie modernizował? – pyta czytelnik.

Zbycie gruntów zabudowanych budynkami i lokalami dla celów VAT należy rozpatrywać jako zbycie obydwu rzeczy razem. Oznacza to zastosowanie w tym przypadku zasady świadczenia złożonego. Zatem zbycie gruntów, które zostały zabudowane budynkami podlega opodatkowaniu VAT według tej samej stawki co budynki (lokale) na tych gruntach posadowione. W przypadku zbycia gruntu wraz z budynkami lub lokalami, zastosowanie ma art. 29a ust. 8 ustawy o VAT >patrz ramka, który stanowi o jednakowym opodatkowaniu (jednakowej stawce VAT lub jednakowym zwolnieniu z VAT) gruntu oraz zabudowań. Przy czym ważniejsze są zabudowania i to one decydują o stawce VAT, a grunt wtórnie „bierze" stawkę VAT z budynku.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama