Kiedy dowóz do pracy bez PIT

Wielu pracodawców zapewnia załodze bezpłatny dowóz do firmy. Spory budziła do niedawna kwestia opodatkowania tych świadczeń. Teraz wszystko jest jasne. Pracownik nie zapłaci podatku. Ale tylko wtedy, gdy pracodawca podstawi autobus.

Aktualizacja: 02.02.2015 07:36 Publikacja: 02.02.2015 06:00

Kiedy dowóz do pracy bez PIT

Foto: 123RF

Kwestia konsekwencji podatkowych dla pracownika z tytułu zapewnienia mu przez pracodawcę bezpłatnego dowozu do pracy od lat budziła kontrowersje. Praktyka organizowania i finansowania przez pracodawców transportu pracowników do miejsca pracy jest korzystna dla zatrudnionych, którzy ze względu np. na znaczne odległości i brak dogodnego połączenia środkami komunikacji publicznej nie mogliby podjąć pracy. Jest też sprzyjająca celom pracodawców, którzy dzięki umożliwieniu dojazdu zatrzymują cennych pracowników. Okazała się ona jednak problematyczna z punktu widzenia PIT. Pracodawcy mieli bowiem trudności z prawidłowym wywiązywaniem się z obowiązków, jakie mają jako płatnicy zaliczek na podatek dochodowy dla swoich pracowników.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama