Rz: Jakie problemy występują najczęściej podczas samodzielnego rozliczania?
Adam Głos:
Wbrew pozorom najprostsze, czyli wybór właściwej deklaracji podatkowej oraz stawki VAT – z takimi pytaniami najczęściej dzwonią na naszą specjalną infolinię początkujący przedsiębiorcy.
Zwracają się też do nas z bardziej skomplikowanymi sprawami dotyczącymi zasad rozliczania wydatków związanych ?z prywatnym samochodem wykorzystywanym w działalności gospodarczej, stawek VAT do nietypowej działalności, stawek amortyzacji czy stawki podatku od darowizny.
Sporo problemów przysparzają też kwestie niezwiązane z samą księgowością, ale obsługą kadrową, zwłaszcza z naliczaniem zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Gdyby wszystkie zapytania zsumować, to chyba najwięcej trudności sprawia przedsiębiorcom ustawa o VAT, w której dochodzi do najczęstszych zmian.
Czy można stwierdzić, ?że stopień skomplikowania rozliczeń zależy od branży?
Poziom trudności rośnie, kiedy firma zajmuje się eksportem lub importem. Jednak nawet w przypadku samozatrudnienia łatwo popełnić błąd. Dużą grupę naszych klientów stanowią osoby, które postanowiły rozliczać się same od początku prowadzenia działalności, ale poddały się po dwóch–trzech miesiącach.
Jaki odsetek przedsiębiorców rozlicza się w naszym kraju samodzielnie?
Blisko 28 proc. prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie wypełnia dokumenty, w sposób tradycyjny lub wykorzystując w tym celu serwis do księgowości online. Wynika tak z badania TaxCare, które przeprowadziliśmy ?na próbie 300 przedsiębiorców. Podobne wartości uzyskała Fundacja Starter, która analizowała rozliczenia mikrofirm.
Wyniki tego badania wskazują, że ponad ?18 proc. przedsiębiorców posługuje się programem księgowym. Kolejne ?10 proc. rozlicza się samodzielnie, korzystając z systemu do księgowości online (4,4 proc.) lub po prostu Excela albo kalkulatora (5,1 proc.). ?Z profesjonalnej obsługi księgowej korzysta natomiast 72 proc. mikrofirm.
Jak wyglądają te dane ?w zestawieniu z liczbą firm ?w Polsce?
Według danych z rejestru REGON na koniec czerwca 2014 r. jednoosobową działalność gospodarczą prowadziło 2,9 mln przedsiębiorców, ?z czego aktywnych było ?2,6 mln. Jeśli zastosujemy do nich proporcje z badań, to okazuje się, że samodzielnie podatki rozlicza aż 730 tys. przedsiębiorców.
Jak ci biznesmeni sobie z tym radzą?
Obliczyliśmy, że przedsiębiorca, który rozlicza się bez pomocy profesjonalistów, poświęca na to średnio jeden dzień w tygodniu. Mam na myśli nie tylko wypełnianie dokumentów, ale też załatwianie formalności w urzędach czy po prostu dokształcanie się.
Osoba, która chce poprawnie rozliczać podatki swojej firmy, musi być na bieżąco nie tylko z ustawami o VAT czy PIT, ale też z rozporządzeniami oraz interpretacjami. W efekcie przedsiębiorca traci czas, który mógłby poświęcić na rozwijanie działalności. Poza tym ryzykuje, że popełnieni błąd, co może skutkować dotkliwymi karami wymierzonymi przez fiskusa.
Może jednak nie wszystkich stać na profesjonalną ?obsługę księgową, która kosztuje kilkaset złotych miesięcznie?
Na pewno. Aż 43 proc. badanych przez nas osób podaje, że główną barierą w korzystaniu z usług biura rachunkowego są koszty. Warto jednak wziąć pod uwagę straty, które ponieśliby w razie błędnego rozliczenia. Jeśli powierzą swoje finanse profesjonalistom, zyskują czas i eliminują ryzyko popełnienia błędu.
W TaxCare wprowadziliśmy możliwość profesjonalnego rozliczenia przez rok za symboliczną złotówkę miesięcznie. Oferta jest skierowana do tych osób, które rozliczają co miesiąc nie więcej niż 30 dokumentów księgowych. Jest to element naszego większego programu, w ramach którego promujemy świadomy wybór produktów finansowych.
—rozmawiała Monika Pogroszewska