Prowadzę firmę konsultingową. Wykorzystuję w niej samochód osobowy, który jest środkiem trwałym. Wynajmuję miejsce postojowe, za które co miesiąc opłacam czynsz. Czy mogę go wpisywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy można zaliczyć do kosztów nieodliczoną połowę VAT z faktury za czynsz? – pyta czytelnik.
Wydatki związane z samochodem mogą być kosztem uzyskania przychodów. Skoro bowiem pojazd został zaliczony do środków trwałych, to znaczy, że jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Wydatki na jego używanie można więc wpisywać w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Ta zasada odnosi się również do opłat za miejsce ?w garażu. Nie wpływają one wprawdzie bezpośrednio na przychód z działalności, ale jest to jeden z kosztów funkcjonowania firmy. Przedsiębiorca wykorzystuje środek transportu choćby po to, aby dojeżdżać nim do klientów. ?A garażowanie auta zabezpiecza je przed kradzieżą lub zniszczeniem. Czynsz jest więc związany z działalnością.
Do kosztów można też zaliczyć nieodliczony VAT z faktury za czynsz za miejsce postojowe. Z pytania wynika, że czytelnik odlicza go tylko w 50 proc. To konsekwencja obowiązującej od 1 kwietnia br. nowelizacji ustawy o VAT. Wynika z niej, że przy zakupie samochodu osobowego można odliczyć połowę podatku naliczonego. Podobnie jest z wydatkami na benzynę i kosztami eksploatacji (przy czym prawo odliczenia 50 proc. wydatków na paliwo ma obowiązywać dopiero od 1 lipca 2015 r.). Cały podatek naliczony (zarówno przy zakupie auta, jak i od kosztów eksploatacji) wolno odliczyć tylko od samochodów typowo firmowych (wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej). Przedsiębiorcy, którzy podejmą ryzyko pełnego odliczenia, muszą złożyć w urzędzie specjalną informację o sposobie wykorzystywania pojazdu (VAT-26) i prowadzić ewidencję jego przebiegu. Powinny się w niej znaleźć m.in. opis trasy, cel wyjazdu, stan licznika, liczba przejechanych kilometrów.
Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na 50-proc. odliczenie, to pozostałą część VAT ?z faktury za wynajem miejsca postojowego może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 26203/2014.