Osoba, która w celach prywatnych sprowadza nowy samochód do Polski z innego państwa unijnego, uprzednio tam zaimportowany, powinna wystąpić o wydanie zaświadczenia VAT-25. Prawo o ruchu drogowym uzależnia bowiem rejestrację samochodu od przedłożenia m.in. zaświadczenia dotyczącego zapłaty VAT?z tytułu sprowadzenia samochodu z innego kraju Wspólnoty.
Z art. 72 ust. 1 pkt 8 ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika, że jednym z dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu jest zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzający:
a) ?uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub
b) ?brak obowiązku zapłaty podatku,
– jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.
Wobec tego, na podstawie art. 105 ust. 1 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego dla celów związanych z rejestracją środków transportu jest obowiązany (na wniosek strony) do wydawania zaświadczenia (VAT-25) potwierdzającego:
1) ?uiszczenie przez podatnika podatku – m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, lub
2) ?brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.
Zostało to potwierdzone przez ministra finansów w interpretacji z 21 sierpnia 2012 r. (PT8/033/136/505/WCX/12/PT-640), w której czytamy, że: „w przypadku sprowadzenia pojazdu z innego państwa niż państwo członkowskie UE, który został odprawiony na granicy wspólnotowego obszaru celnego (tj. gdy środek transportu jest sprowadzony spoza UE i dokonano jego importu w innym niż Polska państwie członkowskim UE), ?a następnie przemieszczony został z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski, taki pojazd, w kontekście przepisów o podatku od towarów i usług, należy traktować już jako sprowadzony (nabyty) z państwa członkowskiego UE. Zatem dla celów rejestracji takiego pojazdu naczelnik urzędu skarbowego, po przedłożeniu odpowiednich dokumentów, wydaje w odniesieniu do przywiezionego środka transportu ?– w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – zaświadczenie na druku VAT-25".
Należy jednak pamiętać, że na podstawie ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 312), od 1 stycznia 2015 r. uchylone zostaną art. 105 ustawy o VAT oraz pkt 8 ?w art. 72 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Od przyszłego roku zniknie zatem obowiązek wydawania oraz przedkładania zaświadczeń VAT-25.