Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 14 marca 2014 r. (IPPP2/443-1390/13-2/KOM).

Zgodnie z umowami zawartymi z kontrahentami spółka zobowiązała się do zapakowania, załadunku, transportu, a czasem również rozładunku towarów w siedzibach kontrahentów, ich magazynach lub centrach logistycznych czy bezpośrednio w ich sklepach. Spółka realizuje dostawy towarów po złożeniu przez kontrahentów prawidłowego zamówienia. Zgodnie z zapisami umów zamówienie jest traktowane jako zrealizowane po dostarczeniu towarów do kontrahenta. Z zapisów zawartych w tych umowach wynika m.in., że „dostawy towaru odbywać się będą na koszt i ryzyko dostawcy, do miejsca i w czasie określonym przez dystrybutora w zamówieniu potwierdzonym przez dostawcę".

Większa część sprzedaży towarów podatnika odbywa się w ostatnich dniach miesiąca. ?W konsekwencji może się zdarzyć, że towary zostaną wydane z magazynu spółki w ostatnim dniu miesiąca, natomiast ich dostarczenie do kontrahenta nastąpi już w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Spółka planuje wystawiać faktury VAT dokumentujące dostawy towarów w dniu wydania towarów ze swojego magazynu. Spółka zamierza rozpoznawać obowiązek podatkowy w momencie dokonania dostawy, ?a zatem, co do zasady, w momencie przejęcia towarów przez kontrahenta zgodnie z warunkami umowy. Dodatkowo na fakturach podatnik zamierza wskazywać orientacyjną datę sprzedaży, jeśli nie będzie pewien, kiedy dojdzie dokładnie do dostawy towarów. Rzeczywista dostawa towarów będzie monitorowana i ewidencjonowana w osobnych zestawieniach spółki.

Pytanie dotyczyło momentu powstania obowiązku podatkowego w 2014 r. w przypadku dostawy dokonywanej na przełomie miesiąca, gdzie data wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż różni się od daty dokonania dostawy towarów mającej miejsce w następnym miesiącu kalendarzowym oraz tego, jakie elementy powinny się znaleźć na wystawionej fakturze VAT.

Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe w zakresie momentu rozpoznania obowiązku podatkowego i nieprawidłowe w zakresie danych, jakie powinny być uwzględnione na fakturze. Organ podatkowy wskazał, że „na powstanie tego obowiązku w niniejszej sytuacji nie będzie miało wpływu to, że faktura dokumentująca sprzedaż towaru wystawiona zostanie jeszcze przed dokonaniem tej dostawy, a która to dostawa będzie miała miejsce już w następnym miesiącu kalendarzowym". Niemniej jednak faktura dokumentująca taką dostawę powinna odzwierciedlać rzeczywisty charakter transakcji i zawierać wszystkie elementy, jakie wskazuje ustawodawca, a więc w tym przypadku również datę dostawy towarów.

Iwona Młynarska?-Morchało, doradca podatkowy, ?starsza konsultantka ?w Dziale Prawnopodatkowym ?PwC

Od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z ogólną zasadą wskazaną w ustawie o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów ?lub wykonania usługi. Oznacza to, że podatnicy, ?aby prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy ?w VAT, powinni najpierw określić, kiedy dochodzi ?do dostawy towarów. Aby mówić o dostawie towarów w kontekście VAT, obie strony transakcji powinny uzgodnić, kiedy dochodzi do przejścia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Wiąże się z tym również przejście na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Dokonanie dostawy musi oznaczać faktyczne jej zrealizowanie. ?W tym miejscu należy zgodzić się z argumentacją wskazaną przez organ. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę, niż wydanie towaru dla przejścia korzyści ?i ciężarów z nim związanych, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Zrealizowanie dostawy na tej podstawie oznacza, że odbiorca ma prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.

W celu udokumentowania tej transakcji podatnik generalnie ma prawo wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru lub nie wcześniej niż 30. dnia przed tą dostawą. ?Należy zatem się zgodzić, że w omawianym przypadku na powstanie obowiązku podatkowego nie będzie miało wpływu to, że faktura dokumentująca sprzedaż towaru zostanie wystawiona jeszcze przed dokonaniem tej ?dostawy, a która to dostawa będzie miała miejsce już w następnym miesiącu kalendarzowym.

Niezależnie od tego faktura powinna odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji ?i zawierać dane, które obligatoryjnie powinny być na niej uwzględnione. To, że w chwili wystawiania faktury podatnik nie zawsze może precyzyjnie określić, w jakiej dacie nastąpi dostawa jego towarów – według IS w Warszawie – nie może być traktowane jako argument pozwalający na nieumieszczanie tej daty na fakturze. ?W omawianym stanie faktycznym podatnik będzie znał faktyczną datę dostawy w późniejszym terminie, będzie ją monitorował, jak również wykazywał w osobnej ewidencji. Wskazanie daty orientacyjnej dostawy zostało uznane przez organ za niewłaściwe. Jest to patowa sytuacja dla podatnika, ponieważ ustawa o VAT wskazuje, ?że faktura powinna zawierać datę wystawienia oraz datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, ?o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Określenie „o ile taka data jest określona" wskazuje, że gdy podatnik nie jest ?w stanie określić tej daty, to jednocześnie nie ma obowiązku wykazywania jej na fakturze. Trudno jest się zgodzić z twierdzeniem, że w sytuacji opisanej powyżej, nawet jeśli nie można określić daty dostawy (w chwili, gdy faktura jest wystawiana), ?to faktura powinna zawierać datę dostawy towarów. Jeśli jednak podatnik będzie mógł określić datę dostawy i będzie ona różniła się od daty wystawienia faktury, to powinna być wykazana ?na fakturze.

Mając na uwadze powyższe, pomimo prawidłowo rozpoznanego obowiązku podatkowego z tytułu dokonanej dostawy, podatnicy, umieszczając na fakturze inną, tj. orientacyjną, datę dostawy bądź datę sprzedaży, która nie będzie odzwierciedlała rzeczywistego przebiegu transakcji, mogą się spotkać z zarzutem wadliwie wystawionej faktury.