Od początku roku trwa stan niepewności co do opodatkowania usług turystycznych. Branża ta, silnie uzależniona od zaliczek płaconych na długo przed realizacją imprezy turystycznej, zderzyła się z nowymi, niekorzystnymi dla niej przepisami. Podstawą opodatkowania takich usług jest bowiem marża biura turystycznego. W momencie wpłaty zaliczki jej wysokość nie jest jednak znana, a nowe przepisy nakazały opodatkowanie takich zaliczek już w momencie ich pobrania.

W rezultacie nie wiadomo, czy opodatkować takie zaliczki (skoro w momencie ich pobrania jeszcze nie można mówić o marży) i w jakiej wysokości (czy od całości czy części). Apele Polskiej Izby Turystyki do Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie przyniosły żadnego rezultatu – przepisy nie zostały zmienione, nie została też wydana ogólna interpretacja.

W tej sprawie 13 maja została jednak wydana interpretacja indywidualna, choć prawdopodobnie nie do końca rozwiązująca problem. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził w niej, że „ustawodawca nie przewidział dla usług turystyki szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego". Wyklucza to rozliczanie VAT od tych usług już po wykonaniu usługi i obliczeniu marży, jak to miało miejsce do końca 2013 r.  W interpretacji wskazano jednak, że opodatkowanie zaliczek nie musi następować w pełnej wysokości. „Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego" – czytamy w dokumencie. Wskazano w nim, że jeśli wysokość marży nie jest znana w momencie pobrania zaliczki, to należy ustalić jej wysokość na podstawie przewidywanych kosztów.

W interpretacji zasugerowano, że jeśli marża okaże się inna, to podatnik powinien dokonać korekty wykazanego uprzednio podatku należnego w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana.

W interpretacji zauważono także, że stan prawny obowiązujący przed 1 stycznia 2014 r. był niezgodny z europejską dyrektywą o VAT (2006/112/WE).

Reklama
Reklama

Nie przewiduje ona bowiem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystycznych. Innymi słowy, uznano, że reguły pozwalające na opodatkowanie usług turystycznych już po  ich wykonaniu nie mogą być przywrócone.

numer interpretacji: ITPP2/443-156/14/RS