Prowadzę działalność handlową. Przychód ze sprzedaży towarów ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Często otrzymuję zwroty towarów, nawet po dłuższym czasie. Czy mogę robić korektę w księdze na bieżąco? – pyta czytelnik.
Przepisy nie precyzują, jak należy postępować w takiej sytuacji. Na pewno trzeba pomniejszyć przychód. Racjonalnie byłoby uzależnić moment korekty od jej przyczyny. Jeśli zmiana wysokości przychodu spowodowana jest zdarzeniem, do którego doszło już po rozliczeniu transakcji (np. miał miejsce zwrot towarów, o którym pisze czytelnik), to korekta powinna być ujęta w księdze na bieżąco. Jeśli zaś podatnik popełnił błąd w momencie sprzedaży, to musi poprawić wstecznie rozliczenie.
Fiskus uważa jednak inaczej. Jak czytamy w piśmie ministra finansów z 27 lutego 2014 r. (odpowiedź na zapytanie poselskie nr 6079/2014), wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Nawet jeżeli została sporządzona po zakończeniu danego roku i po rozliczeniu go w deklaracji. Tak będzie również wtedy, gdy faktura korygująca jest konsekwencją zwrotu towarów. Nie tworzy ona nowego momentu powstania przychodu, lecz modyfikuje jego pierwotną wysokość.
Z kolei Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 24 września 2013 r. (IPTPB3/423-225/13-4/KJ) stwierdziła, że zwrot towarów nie jest odrębnym od sprzedaży zdarzeniem gospodarczym, więc korekta powinna być uwzględniona w roku, ?w którym powstał obowiązek podatkowy.
Wynika z tego, że z korektą należy się cofać również wtedy, gdy następuje wskutek okoliczności, których firma nie mogła przewidzieć. Czyli niezależnie od jej przyczyn.
Jeszcze kilka lat temu fiskus miał jednak inne zdanie. Przykładowo Izba Skarbowa ?w Poznaniu w interpretacji ?z 21 stycznia 2010 r. (ILPB3/423-1004/09-3/KS) stwierdziła: „Skutki zdarzeń zaistniałych po wystawieniu faktury pierwotnej powinny być uwzględniane w rozliczeniach podatkowych na bieżąco".
Od tego czasu przepisy się nie zmieniły, skarbówka zaostrzyła jednak swoje stanowisko. Po jej stronie opowiada się też większość orzecznictwa sądowego. Przykładowo ?w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2014 r. (II FSK 4/13) czytamy: „Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, koryguje jedynie jego wysokość (...) bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny".
Reasumując, bieżąca korekta przychodów w księdze jest obarczona dużym ryzykiem sporu z fiskusem. Bezpieczniej będzie poprawić rozliczenie wstecznie, czyli wtedy, kiedy powstał obowiązek podatkowy.