Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu ocenił w niedawnej interpretacji skutki sprzedaży najcenniejszego składnika majątku podatnika zajmującego się głównie wynajmem powierzchni w sprzedawanym budynku (numer interpretacji ILPP2/443-38/14-4/MN).

Wraz z planowaną sprzedażą na nabywcę miały przejść prawa z umów najmu, ale bez należności (w tym związanych z czynszem) powstałych przed planowaną transakcją, rachunków bankowych i prawa do znaku towarowego.

Na zakup obiektu podatnik zaciągnął kredyt i wszystkie należności z wynajmu wpływały na wymagane przez bank kredytujący konto. Prowadził też ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie kosztów i przychodów związanych z nieruchomością.

Sprzedawca może wspólnie z nabywcą zdecydować o opodatkowaniu

Podatnik uznał, że w tej sytuacji nie ma zastosowania wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji dotyczącej przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

– Część przedsiębiorstwa wnioskodawcy nie będzie stanowić wyodrębnionego organizacyjnie zespołu składników oraz nie zostanie wydzielona finansowo z całości przedsiębiorstwa, zatem nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa – potwierdziła izba. Zgodziła się też z podatnikiem, że sprzedaż będzie zwolniona z VAT, gdyż między pierwszym zasiedleniem budynku a jego planowaną sprzedażą minie więcej niż dwa lata.

Podatnicy mogą jednak, co również potwierdziła poznańska Izba Skarbowa, wybrać opodatkowanie transakcji. Nabywca może w tym wypadku odliczyć podatek od sprzedaży, a sprzedawca nie musi korygować VAT odliczonego po nabyciu budynku przed laty.

Obie strony transakcji muszą być zarejestrowane jako podatnicy i złożyć zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia.

Zwolniona z VAT jest też sprzedaż budynku, pod warunkiem że przy jego zakupie podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a w razie gdyby ponosił wydatki na jego ulepszenie dające prawo do odliczenia, ich wysokość była niższa niż 30 proc. wartości początkowej obiektu.

Z tego zwolnienia, jak wyjaśniła izba, nie można zrezygnować.