Przepisy ustawy o PIT w sytuacji, gdy zapłacone składki są wyższe niż podatek ze źródła, które stanowiło podstawę do ich obliczenia, nie zawierają żadnych ograniczeń co do możliwości odliczania od podatku dochodowego nieodliczonej kwoty składki z innego źródła – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr interpretacji: ITPB1/415-1302/13/AD).
Z pytaniem zwróciła się podatniczka pobierająca uposażenie z tytułu stosunku służbowego. Posiadając uprawnienia radcy prawnego, planowała założenie kancelarii prawniczej. Działalność chciała opodatkować podatkiem liniowym.
W związku z tym, że skala planowanej działalności gospodarczej nie będzie duża, kwota zapłaconych przez nią składek w skali roku może (jak przewidywała) przewyższyć kwotę podatku dochodowego z tytułu z tej działalności za dany rok.
Przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych wprowadziły zasadę, że składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane od każdego rodzaju dochodów oddzielnie.
Pomimo odprowadzania składki zdrowotnej od jej wynagrodzenia przez płatnika radca po założeniu działalności będzie musiała odprowadzać kolejne składki. Podstawą ich wymiaru jest minimum 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wysokość składki to 9 proc. podstawy jej wymiaru.
Pytanie dotyczyło możliwości odliczenia zapłaconej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej składki od podatku z tytułu stosunku służbowego, gdyby podlegająca odliczeniu kwota składki przewyższała kwotę PIT od kancelarii.
„Podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z różnych źródeł (np. ze stosunku pracy, działalności gospodarczej), które opodatkowane są zgodnie z przepisami ustawy o PIT, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszej kolejności od podatku związanego ze źródłem, które zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych stanowiło podstawę do nałożenia obowiązku opłacenia tych składek" – odpowiedziała izba. Organ dodał jednak, że jeśli niska kwota podatku uniemożliwia takie odliczenie, można pomniejszyć podatek wynikający z pozostałych źródeł przychodu.
– Pamiętać jednakże należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. 7,75 proc. z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśniła izba.