Jednym z praw podatnika jest możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot VAT. Uprawnienie to wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Standardowy termin zwrotu przewidziany w tej ustawie to 60 dni. Przedsiębiorca może jednak wystąpić ?o zastosowanie tzw. przyspieszonego trybu zwrotu VAT. Musi jednak spełnić obligatoryjne przesłanki, które powodują dopuszczalność wniesienia takiego wniosku.
Szczególne rozwiązanie
Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Nie można pominąć, że zastosowanie tego przyspieszonego zwrotu podatku ma charakter wyjątkowy ?i następuje wtedy, gdy – zdaniem organów podatkowych – zasadność zwrotu nie budzi wątpliwości (wyrok WSA w Warszawie z 1 października 2008 r., VIII SA/Wa 222/08).
Wniosek o zwrot podatku w 25-dniowym terminie należy złożyć łącznie z deklaracją VAT za okres, którego dotyczy wniosek, i w terminie do złożenia tej deklaracji.
Ważne, czy zapłacone
Kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, z której podatnik wnioskuje o przyspieszony zwrot, powinny wynikać z:
1) ?faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały ?w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy ?z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.). Chodzi tu o regulacje, zgodnie z którymi realizowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi przebiegać za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość ?15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, ?w którym dokonano transakcji.
2) ?dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji organu podatkowego określającej podatek w prawidłowej wysokości, gdy kwoty podatku naliczonego zostały przez podatnika zapłacone,
3) ?importu towarów rozliczanego w przypadku, gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Także przez potrącenie
Warunek uznania faktury dokumentującej kwotę należności za zapłaconą w całości jest spełniony nie tylko w przypadku fizycznego przekazania środków pieniężnych. Warunek jest spełniony także, gdy zamiast faktycznej (rzeczowej, fizycznej) zapłaty należności z faktury pomiędzy podatnikiem i wystawcą faktury dochodzi do wzajemnego potrącenia wierzytelności, ?w wyniku którego obowiązek zapłaty wynikający z transakcji udokumentowanej fakturą wygasa (wyrok NSA w Warszawie ?z 2 czerwca 2011 r., I FSK 1075/10).
Podatnik powinien zatem rzetelnie rozliczyć płatności ?i przygotować informację, np. w formie zestawienia, pozwalającą na stwierdzenie, które faktury zostały uregulowane. Zwrot VAT następuje, zgodnie z informacją wskazaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym (odpowiednim formularzu NIP), na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.
Organ zweryfikuje zasadność
Złożenie deklaracji VAT wraz z wnioskiem o przyspieszony zwrot kwoty podatku nie gwarantuje otrzymania pieniędzy w 25 dni. Organ podatkowy może bowiem zdecydować o konieczności weryfikacji takiej deklaracji stosownie do art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Fiskus może przedłużyć wtedy termin zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji deklaracji złożonej przez podatnika, a to oznacza, że może on przedłużyć termin 25-dniowy zwrotu (wyrok WSA w Warszawie z 14 stycznia 2011 r., III SA/Wa 1240/10).
Weryfikacja rozliczenia podatnika następuje w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, to organ podatkowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami. Wysokość odsetek odpowiada opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
W razie weryfikacji przez organ podatkowy deklaracji wraz z wnioskiem o przyspieszenie terminu zwrotu podatku, przedsiębiorca powinien przedstawić temu organowi nie tylko zestawienie zawierające podstawowe informacje o zapłaconych fakturach, ale również – w razie takiej potrzeby – dokumenty potwierdzające konkretne płatności.
Podatnik może złożyć wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu VAT na własnym druku, jak i skorzystać z wzoru deklaracji VAT-ZT. Istotne jest, aby dane we wniosku podatnika zawierały wszystkie niezbędne dane, jakich wymaga organ podatkowy.
— Regina Drabik