W styczniu br., podczas przeglądu serwisowego okazało się, że kasa fiskalna w naszej firmie uległa awarii. Naprawa jest niemożliwa z przyczyn technicznych. Tak orzekł serwis. W praktyce nasza firma nie używa tej kasy od połowy ubiegłego roku, gdyż wtedy zaprzestała sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie również nie prowadzimy sprzedaży na rzecz tych osób ani nie planujemy powrócić do tej sprzedaży w najbliższym czasie. Czy koniecznie musimy kupić nową kasę fiskalną (obowiązek posiadania kasy powstał u nas z początkiem 2007 r.), która zastąpi tę zepsutą? – pyta czytelnik.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ?ust. 1 ustawy o VAT).

Artykuł 111 ust. 1 ustawy ?o VAT ustanawia zasadę, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ?i rolników ryczałtowych. ?O obowiązku stosowania kas rejestrujących do ewidencjonowania decyduje zatem status nabywcy towarów lub usług.

W rozporządzeniu z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2012 r., poz. 1382) minister finansów zwolnił do końca 2014 r. na czas określony niektóre grupy podatników ?i niektóre czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak ?w przypadku opisanym w pytaniu, z uwagi na powstanie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej z początkiem 2007 r., zwolnienia te w zasadzie nie znajdą zastosowania.

W przedstawionym stanie faktycznym, od początku 2007 r. firma zobowiązana jest do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Jednak już od połowy 2013 r. nie prowadzi ?w ogóle sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także – jak się wydaje – na rzecz rolników ryczałtowych. Firma nie zamierza prowadzić sprzedaży na rzecz tych osób także w przyszłości. Obecnie kasa fiskalna jest zepsuta i nie nadaje się do dalszego używania.

Z analizy art. 111 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej, tj. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Jeżeli zatem sprzedaż na rzecz tych podmiotów (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych) nie wystąpi, to nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Jeżeli firma nie dokonuje i – zgodnie ze swoim zamiarem – nie będzie dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, to nie będzie zobowiązana do ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej. Oznacza to, że firma nie musi kupować i fiskalizować nowej kasy rejestrującej. Pogląd taki potwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach ?w interpretacji z 10 czerwca 2013 r. (IBPP3/443-318/13/JP).

Gdyby w przyszłości firma ponownie rozpoczęła sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, to przed dokonaniem pierwszej sprzedaży powinna zakupić i sfiskalizować kolejną kasę rejestrującą.