Rz: Od początku 2014 roku wielu podatników zastanawia kwestia przeliczania walut ?z faktur od zagranicznych kontrahentów. Wprawdzie przepisy dotyczące kursów walut się nie zmieniły, ?ale nadal odnoszą się one ?do dnia powstania obowiązku podatkowego. Ten w wielu przypadkach jest inny niż wcześniej i nie zależy już ?od momentu wystawienia faktury. Jak sobie z tym ?radzić?
Marta Szafarowska:
Ta sprawa rzeczywiście może być istotna dla większości podatników, z uwagi na zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego. Przepisy dotyczące przeliczania walut się nie zmieniły – ich obecne brzmienie obowiązuje już od 1 stycznia 2013 roku. Wprowadzono je niejako ?z wyprzedzeniem, by pasowały do dzisiejszych reguł w zakresie fakturowania. Przewidują one dwie sytuacje. Pierwsza, której dotyczy art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, to taka, ?w której faktura jest wystawiana już po dostawie towaru czy wykonaniu usługi. Wtedy należy zastosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Na przykład jeśli faktura w obcej walucie dotyczy usługi ciągłej wykonanej w styczniu 2014 r., a faktura jest wystawiona ?10 lutego, to należy zastosować kurs średni ?NBP ogłoszony 30 stycznia, ?czyli z dnia poprzedzającego dzień, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Druga sytuacja, do której odnosi się art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, to taka, ?w której fakturę wystawia się przed powstaniem obowiązku podatkowego ?(tj. przed wykonaniem świadczenia). Wówczas należy zastosować średni kurs NBP ogłoszony ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury.
Jak postępować w przypadku zaliczek płaconych w obcej walucie?
Trzeba pamiętać, że otrzymanie zaliczki też powinno być potwierdzone fakturą. Co więcej, przepisy stanowią obecnie, że faktura dokumentująca zaliczkę może być wystawiona również przed jej otrzymaniem. Do tej sytuacji odnoszą się przepisy art. 31a ust. 2 ustawy, a więc dotyczące kursu z dnia poprzedzającego wystawienie takiej faktury zaliczkowej.
Czy można stosować jakieś inne kursy, niż ogłaszane NBP?
Przepisy art. 31 ustawy ?o VAT dopuszczają stosowanie kursów Europejskiego Banku Centralnego. Podatnik może wybrać taki sposób przeliczania walut. W takim przypadku również stosuje się kursy ?z ostatniego dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. ?Jeśli faktura jest wystawiana wcześniej, to obowiązuje kurs z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.
—rozmawiał Paweł Rochowicz