Tak wynika z interpretacji  indywidualnej Dyrektora  Izby Skarbowej w Katowicach wydanej 19 grudnia 2013 (IBPBI/1/415-945/13/AB

).

Wyłączona wspólność majątkowa

Pan M. prowadzi  działalność gospodarczą, ma stacje paliw. Jedną z nich wybudował na działce zakupionej wraz z małżonką, w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, i prowadził pod szyldem sieci  franczyzowej. Majątek ruchomy i nieruchomy składający się na stacje paliw to środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w prowadzonej działalności gospodarczej. Teraz pan M. chce sprzedać  całą stację, czyli grunt z zabudowaniami, wyposażenie lokalu gastronomicznego, urządzenia techniczne  (zbiorniki i dystrybutory). Przedmiotem sprzedaży nie będzie jedynie paliwo, które pan M. przekaże do drugiej swojej stacji.

W 2011 r.  przedsiębiorca zawarł z żoną umowę majątkową małżeńską, w której wyłączona została wspólność majątkowa. Małżonkowie nie ustalili jednak wysokości udziałów w stacji paliw, która była ich majątkiem wspólnym. Teraz - zgodnie z kodeksem rodzinnym - oboje mają równe udziały we współwłasności. Przed sprzedażą stacji paliw pan M. zamierza jednak znieść jej współwłasność i spłacić małżonkę, która nie prowadzi działalności gospodarcze. Uważa, że poniesione do dnia sprzedaży wydatki na spłatę małżonki powinny stanowić koszt uzyskania przychodów przy określaniu dochodu ze sprzedaży stacji paliw.

Dwa razy odliczyć nie można

Fiskus ma odmienne zdanie. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że generalnie kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.

W przypadku sprzedaży stacji paliw jako zespołu  składników majątkowych stanowiących środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w prowadzonej działalności gospodarczej, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa gruntu (od którego nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych),  budynków i budowli oraz pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, które na bieżąco były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

- Tym samym koszty nabycia składników majątkowych, będących przedmiotem sprzedaży w całości zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (częściowo pośrednio w formie odpisów amortyzacyjnych, a częściowo w momencie ich sprzedaży). Zatem spłata dokonywana na rzecz małżonki nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży przedmiotowych składników majątku, bowiem skutkowałoby to zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów dwukrotnie tych samych wydatków – stwierdził fiskus.

Spłata żony to nie firmowy wydatek

Dyrektor IS ma też inny argument:  spłata na rzecz żony nie jest wydatkiem poniesionym w celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, ani  w celu  zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

- Obowiązek poniesienia tego wydatku jest bowiem skutkiem łączących małżonków stosunków osobistych. Zapłacona małżonce kwota stanowić będzie zatem wydatek na cele osobiste Wnioskodawcy i nie jest związana z uzyskaniem (uzyskiwaniem) przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej – stwierdził Dyrektor IS w odpowiedzi dla pana M.