Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwolniona z VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przepisu tego wprost wynika, że aby zastosować zwolnienie, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

- sprzedawane towary, muszą być towarami używanymi,

- nabywając te towary podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Brak spełnienia którejkolwiek z tych przesłanek powoduje konieczność opodatkowania sprzedaży bez prawa do zwolnienia z VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Co najmniej pół roku

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 grudnia 2012 r. (IBPP1/443-974/12/MS) wskazała, że: „Wyrażony w (...) art. 43 ust. 2 ustawy wymóg używania ruchomości odnosi się bezpośrednio do zbywcy i dotyczy faktycznego używania towaru. Przez używanie, w myśl Słownika języka polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.), należy rozumieć posługiwanie się, wykorzystywanie czegoś w charakterze narzędzia. Nie jest zatem wystarczające samo tylko posiadanie danego towaru, czy też prawa własności do towaru przez wskazany przepisem czas, jeśli posiadaniu nie będzie towarzyszyć faktycz- ne wykorzystywanie towaru. Z treści przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że towarem używanym jest taki towar, który faktycznie znajdował się w używaniu podmiotu dokonującego jego dostawy. Nie jest to zatem towar w ogóle używany, lecz używany przez jego dostawcę w okresie poprzedzającym dokonanie dostawy."

Leasingu nie doliczamy

Okres użytkowania rzeczy ruchomej na podstawie umowy leasingu nie może być doliczony do powyższego półrocznego limitu. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 16 kwietnia 2013 r. (IPTPP4/ 443-81/13-2/JM). Czytamy w niej, że: „Mając na uwadze treść przepisu art. 43 ust. 2 ustawy, należy stwierdzić, że prawo do zastosowania zwolnienia będzie miał tylko taki dostawca, u którego minęło co najmniej pół roku od nabycia przez niego prawa do rozporządzania danym towarem jak właściciel. Oznacza to, iż okres użytkowania rzeczy ruchomej na podstawie umowy leasingu nie może być liczony do limitu półrocznego, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 2 ustawy, bowiem wnioskodawca użytkując samochód na podstawie umowy leasingu nie nabył prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel. W związku z tym, przedmiotowy samochód nie spełnia definicji towaru używanego, gdyż od momentu jego wykupu na własność do chwili sprzedaży nie upłynie, jak wynika z wniosku, okres co najmniej 6 miesięcy".

Jeśli chodzi o kwestię braku prawa do odliczenia podatku naliczonego, to należy podkreślić, że przepis wskazuje na brak możliwości odliczenia w sensie obiektywnym. Wobec tego przesłanka ta nie będzie spełniona, gdy firma sprzedaje towar, od nabycia którego przysługiwało jej prawo do odliczenia, ale z tego prawa nie skorzystała.

WNIOSEK

Sprzedaż przez firmę motocykla, od nabycia którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. z uwagi na zakup od podmiotu, który nie był podatnikiem VAT), po upływie co najmniej 6 miesięcy od daty jego zakupu, jest objęta zwolnieniem z VAT. Firma powinna jednak pamiętać, że musi to być motor przez nią używany. Samo tylko posiadanie motoru nie jest wystarczające.