- Chcę złożyć wniosek, aby jako mały podatnik rozliczać się metodą kasową w podatku od towarów i usług. Co taki wniosek powinien zawierać? Kiedy muszę go złożyć? – pyta czytelnik.
Metoda kasowa jako sposób rozliczania podatku od towarów i usług to wyjątek od ogólnej reguły, która określa zasady rozliczania tego podatku, wynikające z art. 19 ustawy o VAT. Jest to metoda przewidziana dla małych podatników.
W jakich terminach
Stosowanie metody kasowej powoduje, że podatnik odprowadza VAT dopiero wtedy, gdy otrzyma zapłatę od kontrahenta. Jeżeli jednak sprzedaż następuje na rzecz podmiotu, który nie jest czynnym podatnikiem VAT, to wtedy obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Wybór tej metody oznacza, że mały podatnik będzie rozliczał podatek VAT kwartalnie.
Przykład
Podatnik Dobiesław Nowak rozlicza się metodą kasową i prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. W jego przypadku obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, jednak nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usług.
Z kolei podatnik Sebastian Nowakowski rozlicza się na zasadach ogólnych. W jego przypadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury VAT, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Podatnik wykaże VAT w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Definicja z ustawy
Zgodnie z art. 2 pkt 25 tej ustawy, małym podatnikiem jest podatnik:
- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro;
- który prowadzi przedsiębiorstwo maklerskie, zarządza funduszami powierniczymi, jest agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi nie przekroczyła (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.
Uwaga! Przeliczania kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Wysokość obrotów ma znaczenie
Metoda kasowa przewidziana jest jedynie dla podatników z określonym limitem obrotów. Jednak mali podatnicy mogą wybrać – czy chcą się rozliczać na zasadach ogólnych, czy też metodą kasową. Co istotne, podejmując decyzję o wyborze metody kasowej należy mieć na uwadze, że z tej metody nie można zrezygnować przez okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Trzeba więc cały rok dokonywać rozliczeń metodą kasową, a dopiero po upływie roku może złożyć zawiadomienie o rezygnacji z rozliczenia tą metodą i wybrać rozliczenie na zasadach ogólnych.
W przypadku, gdy obrót małego podatnika przekroczy jeden z ww. limitów, tj. 1 200 000 lub 45 000 euro, podatnik traci status małego podatnika i tym samym prawo do rozliczenia metodą kasową. W takim przypadku musi przejść na rozliczanie się na zasadach ogólnych.
Konieczne jest zawiadomienie
Podatnik, który chce się rozliczać za pomocą metody kasowej, musi zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym zamierza się tą metodą rozliczać, a więc do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie nowego kwartału (art. 21 ustawy o VAT). Dokonując literalnej analizy sformułowania ustawodawcy trzeba przyjąć, że podatnik w takiej sytuacji składa zawiadomienie wraz z deklaracją - zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług – VAT–R (gdzie zaznacza punkt 39.1). Organy podatkowe uznają również za wystarczające złożenie samej deklaracji – zgłoszenia rejestracyjnego VAT – R. Podatnicy, którzy teraz planują rozliczać się metodą kasową, mogą więc to zrobić dopiero dla rozliczeń za I kwartał 2014 r. Zawiadomienie w tej sprawie muszą złożyć do końca grudnia br.
Przykład
Antonina Kowalska miała zamiar skorzystać z metody kasowej w rozliczeniu VAT począwszy od IV kwartału 2013 r. W tym celu musiała złożyć zawiadomienie o wyborze metody kasowej najpóźniej ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie nowego kwartału. W jej przypadku był to 30 września 2013 roku. Pani Antonina spóźniła się jednak ze złożeniem takiego zawiadomienia i złożyła je dopiero w październiku 2013 r. W tej sytuacji rozpoczęcie rozliczania metodą kasową nastąpi dopiero począwszy od I kwartału 2014 r., czyli od 1 stycznia 2014 r.
—Regina Drabik