- Zdecydowałem się założyć własną firmę. Mogę płacić 8,5–proc. stawkę ryczałtu ewidencjonowanego (zamiast podatku według skali). Złożyłem w urzędzie skarbowym oświadczenie, że wybieram ryczałt. Gdy jednak wszystko dobrze policzyłem, doszedłem do wniosku, że lepszy będzie jednak podatek ze skali, bo mogę rozliczać koszty podatkowe. Czy mogę odwołać złożone przed dwoma dniami oświadczenie o wyborze ryczałtu? – pyta czytelnik.
O wyborze formy opodatkowania innej niż zasady ogólne (czyli według skali podatkowej) podatnik musi poinformować na piśmie właściwego – według swojego miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego.
Takie oświadczenie składa do 20 stycznia roku podatkowego, a gdy w danym roku dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, składa je nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oczywiście można złożyć je wcześniej i w praktyce często tak się dzieje. Gdy jednak takie oświadczenie przedsiębiorca już złoży, a potem dojdzie do wniosku, że wybrana przez niego forma opodatkowania nie jest na tyle atrakcyjna, jak wydawało się na początku, może mieć problemy z jego odwołaniem.
Ani w ustawie o PIT, ani w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie znajdziemy informacji o tym, czy takie oświadczenie można odwołać. Przepisy mówią jedynie o terminie w jakim podatnik powinien złożyć oświadczenie o wyborze innej niż skala podatkowa formy opodatkowania.
Na szczęście wskazówki dotyczące tego, jak w takiej sytuacji powinien zachować się podatnik można znaleźć w interpretacjach organów podatkowych. Zgadzają się one (choć nie zawsze), że podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej i złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, może się rozmyślić i zmienić zdanie. Stawiają jednak warunki.
Dla przykładu – według Izby Skarbowej w Bydgoszczy podatnik nie może uzyskać przychodu. Jeśli spełni ten warunek, to nawet gdy złożył oświadczenie, w którym np. wybrał ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania uzyskiwanych zysków, może zmienić zdanie. Nie ma takiej możliwości, gdy po złożeniu oświadczenia uzyskał choćby niewielki przychód (interpretacja z 2 lipca 2010 r. ITPB1/415-375/ 10/TK).
Potwierdzają to kolejne interpretacje. Przykładem jest wydana przez Izbę Skarbową w Katowicach 27 stycznia 2010 r. (IBPBI/1/415-908/09/AP). Podatniczka pytała o możliwość wycofania złożonego oświadczenia o wyborze podatku liniowego. Oświadczenie złożyła 17 września 2009 r. po czym pismem z 15 października wycofała je, stwierdzając, że do tego dnia nie uzyskała żadnego przychodu z prowadzonej działalności.
Pracownik urzędu skarbowego w rozmowie telefonicznej poinformował ją jednak, że pismo to nie może wywołać zamierzonych przez nią skutków. Podatniczka – nie zgadzając się z tym – wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową. Izba skarbowa przyznała jej rację.
Izba stwierdziła, że osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego powinna złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Skoro tak, to do tego czasu może zmienić zdanie i złożone oświadczenie wycofać. „Domniemanie racjonalności prawodawcy upoważnia do wniosku, że gdyby ustawodawca uznał za stosowne zabronić podatnikom możliwości zmiany oświadczenia (...), mimo braku uzyskania pierwszego przychodu, niewątpliwie znalazłoby to swój wyraz w ustawie.
Prawidłowość takiego postępowania potwierdza również interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 kwietnia 2009 r. (ITPB1/415-64/09/ WM).
Podstawa prawna:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. – o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361)