Nowa ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych ma poprawić ściągalność tych danin w relacjach między państwami Unii Europejskiej. Chodzi tu zarówno o podatki należne polskiemu budżetowi od zagranicznych podmiotów, jak i te, które są należne innym państwom członkowskim UE. Rządowy projekt ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie, wdraża europejską dyrektywę 2010/24/UE. Ustawą, podobnie jak i dyrektywą, są objęte nie tylko podatki i cła, ale też grzywny i opłaty administracyjne pobierane z różnych tytułów. Procedura międzynarodowej pomocy nie będzie w naszym kraju uruchamiana, jeśli kwota dochodzonej należności wyniesie mniej niż 1500 euro lub od wszczęcia postępowania w innym państwie upłynie pięć lat.

W celu skutecznej wymiany informacji zostanie utworzone centralne biuro łącznikowe, którego bieżącym funkcjonowaniem ma się zająć Poznańska Izba Skarbowa. Biuro będzie przygotowywało i przekazywało innym krajom Unii Europejskiej wnioski o udzielenie pomocy przy egzekwowaniu podatków, będzie także przyjmowało takie wnioski od tych krajów. Ustawa dopuszcza również udział urzędników skarbowych innych państw UE w egzekucji. W takich sytuacjach będzie jednak wymagane zawarcie stosownego porozumienia ministra finansów z właściwym krajem Unii.

Ustawa przewiduje także zmiany m.in. w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i w kodeksie postępowania cywilnego. Są one związane m.in. z powierzeniem ministrowi finansów nadzoru nad postępowaniem egzekucyjnym.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie już w 14 dni po ich ogłoszeniu.

etap legislacyjny: prace w komisji sejmowej